LITERA J JAK JESIEŃ, JABŁKO, JEŻ …

Ostatnio w mediach było dość głośno na temat tego czy dzieci w zerówce powinny uczyć się pisać. Osobiście uważam (jako po prostu mama), że takim małym dzieciom nie jest to koniecznie potrzebne. I tak, z różnych powodów, większość dzieci zaczynających przygodę z przedszkolem zna już część liter lub potrafi się podpisać drukowanymi literami. Z jednej strony dzieci rozwijają się szybciej, a z drugiej strony, my mamy, mamy więcej czasu aby przeznaczyć na wspólne zabawy i przy tym naukę.

Nie mam kompetencji aby oceniać czy jest to dobre czy złe. W naszym domowym przedszkolu zawsze starałam się dostosowywać aktywności do aktualnych zainteresowań moich córek. A były też takie okresy, kiedy najbardziej ciekawiły je litery. Wtedy były pierwsze próby pisania, alfabet sensoryczny i inne zabawy z literami. Dziś mam dla Ciebie propozycję bardzo prostych aktywności oraz materiały do pobrania (link znajdziesz na końcu) związane z literą J, bo J jest jak jesień, czyli jarzębina, jabłko, jeż, jeleń … :).

J jest jak jesień 🙂

Zawsze powtarzam, że najprostsze rzeczy bywają kopalnią najlepszych pomysłów. Potrafią inspirować nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Bardzo często jestem zaskoczona tym, co potrafią z kilku kart “wycisnąć” moje dziewczynki. Ale zanim o tym, to najpierw opowiem co znajdziesz w pliku oraz jak można to wykorzystać.

Plik PDF do pobrania i samodzielnego wydruku zawiera:

  • dużą literę J, która jest podstawą,
  • drugą dużą literę J, podzieloną na części do przyklejenia na podstawie,
  • 6 kart trójdzielnych,
  • piękne, realistyczne ilustracje,
  • stonowane kolory,
  • podpisy czcionką alfabet szkolny.

Jak się bawić z J?

Jednym z pierwszych ćwiczeń, które wykonuje się podczas nauki liter w myśl pedagogiki Montesorri jest zabawa w rozpoznawanie litery ze słuchu. Wypowiadamy wyrazy zaczynające się na daną literę z naciskiem na pierwszą głoskę. Mówimy Jesień, Jabłko, Jeż i prosimy aby dziecko przyniosło tą rzecz. Zanim zaczniecie zabawę z materiałem, który przygotowałam, możesz zapytać dziecko czy zna wyrazy zaczynające się na J.

A teraz przechodzimy do wykorzystania materiałów. Na początek wytnij (Ty lub dziecko jeśli już potrafi samo wycinać) elementy z drugiej karty. Następnie poproś aby dziecko nakleiło je na karcie podstawowej. Podczas tych czynności możecie rozmawiać o tym, co kojarzy Wam się z jesienią lub jakie wyrazy zaczynają się na literę J. Przygotuj też karty: wydrukuj je dwa razy, jeden komplet wytnij z podpisami, a drugi osobno ilustrację i podpis.

Karty trójdzielne to jeden z najlepszych sposobów na naukę przez zabawę. Składają się z ilustracji z podpisem, samej ilustracji oraz podpisu. Dziecko uczy się “czytać” zapamiętując jak wygląda dany wyraz. Można też wykorzystać je do zabawy z figurkami. Figurki do wykorzystania możesz przygotować od razu lub poprosić dziecko aby samo je odnalazło wśród zabawek.

Zabawy z wykorzystaniem materiałów (pomysły moich córek):

  • wyszukanie w domu figurek pasujących do kart,
  • grupowanie według kategorii (zwierzęta, owoce itp.),
  • opowiadanie o kolorach, również po angielsku,
  • zabawa w “czego tu brakuje”,
  • zabawa w opowiadanie historii z wybranymi figurkami,
  • zabawa w rymy.

Myślę, że Ty i Twoje dziecko znajdziecie jeszcze wiele innych sposobów na to, jak wykorzystać materiał z literą J. Bardzo chętnie zobaczę jak się bawicie, dlatego jeśli publikujesz na Instagramie oznacz mnie @przybylska_tworzy.

I na koniec oczywiście link:

Inne jesienne materiały znajdziesz tutaj:

Dodaj komentarz