1, 2, 3 … UCZYMY SIĘ LICZYĆ

Nie wiem czy pamiętasz, ale moje dziewczyny, Zuzia i Hela, to wciąż maluchy. W tym roku starsza skończyła 4 lata, a młodsza dopiero skończy 3. W związku z tym nie mam parcia na to aby już umiały liczyć, czytać i pisać, ale jak już stawiam na naukę przy okazji, poprzez zabawę.

Aby wprowadzić dziewczynki w świat liczb oraz pomóc im w zrozumieniu czym jest cyfra, a czym ilość zorganizowałam regał matematyczny. Na naszej półce przygotowałam pomoce oraz zabawy w wersji bardzo podstawowej. Jeśli szukasz inspiracji w tym temacie poniżej znajdziesz opis tego, co przygotowałam. Dodatkowo mam dla Ciebie plik z kartami, a link do nich załączam na końcu wpisu.

REGAŁ MATEMATYCZNY

#NAUKAPRZEZZABAWE

Uwielbiam fakt, że moje dziewczynki mają swoją bawialnię, a w niej regał, który mogę co jakiś czas aranżować pod jeden temat. Za każdym razem dbam o to, aby obie znalazły coś dla siebie oraz aby przygotowane pomoce były różnorodne. Przygotowuję gotowe puzzle i inne zabawki, karty (przeważnie swoje) oraz książki. Zwracam uwagę również na estetykę ułożenia, ponieważ zależy mi na tym, aby regał zachęcał do zabawy.

Na regale matematycznym zgromadziłam pomoce, z którymi poznajemy cyfry od 0 do 10 oraz uczymy się liczyć do 10, czyli:

  • grawerowane tabliczki z cyfrą oraz dziurkami obrazującymi ilość, w które można włożyć korale lub pomponiki – moje dzieło,
  • czarno-białe karty 0 – 10, duże drewniane cyfry do kołków lub przeplatania oraz układanka wtyczki od BLUE-SKY POMOCE,
  • cyfry magnesy z Pepco,
  • puzzle Czuczu,
  • puzzle drewniane kupione w Auchan,
  • układanka dłonie z Lidla,
  • karty do klamerek z pliku Walenie (dostępne w moim sklepie KUP KARTY – KLIK),
  • laminowane karty do nauki pisania cyfr z darmowego pliku, do którego link znajdziesz nieco niżej,
  • drewnianą układankę z kółkami,
  • kartonową układankę ze świnkami – moje dzieło.

CYFERKI NA WAKACJACH

PROSTA ZABAWA I KARTY

Na ten matematyczny temat przygotowałam specjalnie darmowy plik PDF “CYFERKI NA WAKACJACH”, z którym możecie zacząć przygodę z cyframi oraz liczeniem. Zadania przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, a znajdziesz w nich: naukę pisania cyfr, dopasowywanie cyfry do ilości, liczmany w formie truskawek, lodową układankę, karty do klamerek, wyklejanki i inne zadania do nauki przez zabawę.

Możesz pobrać je klikając przycisk poniżej lub z zakładki POBIERZ MATERIAŁY.

Osobiście uważam, że tego typu karty dają wiele możliwości i można je wykorzystać na przeróżne kreatywne sposoby. Między innymi dlatego je robię. W tym pliku poza samymi kartami znajdziesz checklistę rzeczy, które mogą Wam się przydać podczas korzystania oraz kilka podpowiedzi jak wykorzystać zadania.

Ja również wykorzystałam jedno z zadań w sposób nie standardowy. Elementy do zadania “połącz w pary” (cyfry oraz muszelki) wycięłam. Następnie aby podkreślić wakacyjny charakter kart cyfry przyczepiłam na mini korkową tablicę w formie ananasa. Zadaniem Zuzi było policzenie muszelek oraz odnalezienie pary na tablicy. Dodatkowo do zabawy przygotowałam naszą kolekcję muszelek. Jak Ci się podoba taka zabawa?

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie inspirujący. Chętnie dowiem się na jakim etapie nauki cyfr/liczenia jesteście, dlatego zostaw komentarz tu na stronie lub napisz bezpośrednio na IG @przybylska_tworzy.

Dodaj komentarz