“NIESAMOWITE NASIONKA” ZABAWA Z ZIARNAMI

Mamy lato. Przyroda w pełnej krasie. Kusi kolorami, smakami i zachęca do odkrywania swoich tajemnic. Najlepiej oczywiście obcować z naturą jak najwięcej oraz gdy tylko można lub pogoda pozwala (chociaż ciepły, letni deszcz to również wyjątkowe/konieczne doświadczenie do “zaliczenia” na liście wakacyjno-letnich atrakcji).

Warto też zajrzeć jeszcze głębiej i dowiedzieć się więcej o tym, od czego to wszystko się zaczyna. Pyszne, soczyste jabłuszka, czerwone, słodkie truskawki czy zdrowa i chrupiąca marchewka – wszystkie mają wspólny mianownik, a jest to nasionko. W związku z tym, przygotowałam dla Ciebie niesamowicie interesującą książkę “Niesamowite nasionka”. Poniżej znajdziesz opis oraz zdjęcia tej pozycji, a także pomysł na zabawę z wykorzystaniem ziaren. Zapraszam do lektury!

“NIESAMOWITE NASIONKA”

KSIĄŻKA O TYM, O CZEGO BIORĄ POCZĄTEK ROŚLINY

“NIESAMOWITE NASIONKA”

Wydawnictwo: Dwukropek

Autor: Ewa Podleś

Ilość stron: 36

Premiera: 24.04.2021

W opisie na okładce czytamy: “Czy zastanawialiście się kiedyś, jak niesamowite są nasiona? Mogą być maleńkie jak pyłek i wielkie jak piłka do koszykówki. A jakie mają fantastyczne kształty! Jedne przypominają hamburgery, inne mają rogi.” No właśnie, jak często myślisz o nasionach? Ja przyznaję szczerze, że dopóki mieszkałam w mieście, nie interesowałam się nimi w ogóle. Teraz, gdy mamy całkiem sporo własnej ziemi i rozważam co chciałabym mieć w swoim ogrodzie, znaczcie częściej przychodzą mi na myśl, a także częściej je zauważam. Dla kogo jest książka “Niesamowite nasionka”? Zdecydowanie nie tylko dla dzieci. Znajdziesz w niej mnóstwo informacji, które zaciekawią również Ciebie. Dodatkowo będzie świetnym źródłem wiedzy jeśli idziecie drogą edukacji domowej.

Książka zaczyna się od przedstawienia podstawowej wiedzy na temat nasion – jakie mamy rodzaje oraz kształty. Następnie poznajemy je bliżej, czyli jak się przemieszczają, do czego (poza wysiewaniem) możemy je wykorzystać, które przyprawy to nasiona w całości lub mielone, jakie nasiona znajdziemy w piekarni i cukierni, z których nasion powstają oleje, ciekawostki na temat orzechów oraz innych nasionek plus propozycje zabaw.

Na końcu książki znajdziesz dwie strony wypełnione ciekawostkami. Moim zdaniem taki rozdział to zawsze gratka. Wiesz, że gniazdo nasienne lotosu wygląda jak końcówka od prysznica, a same nasiona są jadalne? A może obiło Ci się o uszy, że łoskotnica pękająca rozsiewa swoje nasionka za pomocą wybuchu? Niesamowite, prawda? Te i wiele innych równie ciekawych informacji znajdziesz w “Niesamowitych nasionkach”.

Ogromnym atutem książki, o którym warto wspomnieć jest szata graficzna. Ilustracje są bardzo żywe, kolorowe i wypełniają całe strony. Natomiast tekst, pomimo wielu informacji, napisany jest w sposób zwięzły i zrozumiały.

Jeśli zaciekawiła Cię ta pozycja, tutaj zostawiam link:

ZABAWA Z WYKORZYSTANIEM NASION

POMOCE MOJEGO AUTORSTWA

Książki zawsze inspirują mnie do tworzenia zabaw. Czasem są to bardzo proste propozycje, jak na przykład układanie różnego rodzaju ziaren na płytkach – ja wykorzystałam bambusowe podkładki pod garnek, które kiedyś kupiłam w Polomarkecie. A innym razem są to bardziej złożone zabawy, skoncentrowane na konkretnym temacie. Tak było w przypadku ziaren kukurydzy.

Do tej zabawy/lekcji przygotowałam kartonową “wysypywankę”, którą wycięłam laserem, karty (odsyłam Cię do zakładki POBIERZ MATERIAŁY, po plik “Rodzaje zbóż”) oraz filcowe litery, również mojego autorstwa, które już wkrótce będą dostępne w moim sklepie. Jak Ci się podoba?

Chętnie się dowiem jak Ci się podoba książka, o której pisałam oraz taka forma zabawy, dlatego zostaw komentarz tutaj lub napisz do mnie na Instagramie @przybylska_tworzy. Karty znajdziesz pośród darmowych materiałów.

Kliknij link poniżej.

Dodaj komentarz