“ĆWICZENIA DLA RĄCZEK”

Czym jest motoryka mała? Termin ten odnosi się do ruchów palców oraz dłoni. Wszystko to, co wykonują małe rączki, czyli chwytanie, ugniatanie, klaskanie, manipulowanie małymi przedmiotami z czasem udoskonala się, dzięki czemu nasze dziecko uczy się myć zęby, jeść sztućcami, a także pisać. Temat motoryki małej jest mi szczególnie bliski, na Instagramie jednym z moich wyzwań jest #czwartekzmotoryką, dlatego z radością przyjęłam do recenzji książkę “Ćwiczenia dla rączek” Doroty Paczuskiej i w tym artykule przeczytasz o niej kilka słów.

“Ćwiczenia dla rączek. Elementarz motoryki małej”

Autor: Dorota Paczuska

Wydawnictwo: Centrum Edukacji Dziecięcej

Ilość stron: 96

Premiera: 09.03.2022

Książka składa się z dwóch elementów: po pierwsze znajdujemy w niej opowiadania o Mani, po drugie jest to zbiór inspiracji zabaw wspierających motorykę małą, przedstawionych krok po kroku. Kilkuletnia i bardzo energiczna Mania, to główna bohaterka. Na stornach książki czytamy o jej codzienności. Dziewczynka chętnie angażuje się w prace domowe, pomaga sprzątać czy przygotowywać posiłki. Autorka pani Dorota zwraca naszą uwagę na to, że te “zwykłe” czynności stanowią najlepszą bazę do zabaw ćwiczących motorykę małą (w treści wytłuszczone są kluczowe słowa). Co więcej same w sobie są doskonałą okazją do treningu rączek, nauki dbania o siebie oraz otoczenie, a także współpracy.

Po każdym opowiadaniu przechodzimy do propozycji zabawy. Jak już wyżej wspomniałam, każda z nich rozpisana jest krok po kroku. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie są bardzo łatwe w przygotowaniu, nie wymagają specjalnego sprzętu, ponieważ przygotujemy je z przedmiotów znajdujących się w domu lub recyklingu.

Dla kogo ta książka “Ćwiczenia dla rączek”? Dla wszystkich! Dla rodziców, opiekunów, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych oraz terapeutów. Spis treści wyróżnia 45 propozycji aktywności (a może znajdzie się kilka więcej, jeśli się postarasz), dzięki którym nie ma mowy o nudzie podczas zajęć czy sesji. Co więcej, także podczas zwykłych, codziennych chwil, które możemy zmienić w kreatywną, wspierającą zabawę.

Poza wartościową zawartością, książka zachwyca również sposobem wydania. Ma niewielki format, twardą oprawę, a strony są szyte. Moją uwagę zwróciły również stonowane, realistyczne ilustracje.

Jeśli zainteresowała Cię ta książka, zostawiam link:

Po więcej inspiracji, kliknij poniżej:

Dodaj komentarz