ŚWIĘTA WIELKANOCNE KREATYWNIE

Na naszej półce zrobiło się żółto – zielono, ponieważ w ten weekend wypadają Święta Wielkanocne. Przygotowałam kilka pomocy #DIY oraz zabaw, które mam nadzieję wprowadzą nas w ten świąteczny nastrój. Są różnej wielkości jajeczka, ciastolina, a także wysypywanka, która z całą pewnością, jest pierwszą z wielu, ponieważ dorobiłam się wyrzynarki i już myślę o kolejnych projektach. W planach mamy również prace plastyczne.

Jeśli szukasz inspiracji do zabaw z Wielkanocą w tle, zapraszam do bawialni moich dziewczynek!

ZABAWY SENSORYCZNE

I MOJE DIY

Myślę, że cała nasza wiosenno – wielkanocna półka to jedna wielka zabawa sensoryczna. Wystarczy spojrzeć na te kolory! Jednak chciałbym na początek pokazać co “typowo” z zakresu zabaw sensorycznych przygotowałam. Dziewczynki mają do dyspozycji aktywności na sucho, czyli z wykorzystaniem ziaren, pomponików oraz sensorki DIY, jak również domową ciastolinę (przepis umieszczę pod zdjęciem).

TACA Z POMPONIKAMI, KURCZAKAMI I JAJKAMI

Pierwsza moja propozycja to połączenie zabawy sensorycznej, stymulującej wzrok i dotyk z ćwiczeniem motoryki małej. W drewnianej tacy umieściłam kolorowe pomponiki różnych wielkości, małe kurczaczki i plastikowe jajka. Do tego drewniane szczypce i kilka pojemników (których na zdjęciu nie widać). Dziecko na pewno z ciekawością będzie przeszukiwać tacę oraz sortować zawartość.

SENSORKI DIY

Mamy w swoich zbiorach różne panele sensoryczne kupne, ale bardzo lubię robić je sama. Dodatkowo uważam, że takie idealnie wpisujące się w temat, jeszcze bardziej podkreślają jego charakter. Plus robiąc je samodzielnie pretensje, że coś odpadło po kilku dniach możemy mieć tylko do siebie. Tym razem nie mogło być inaczej, temat zobowiązuje – powstały sensoryczne jajka. Mamy jajo z korków, kawy, patyczków i pomponików. Są wielkości mojej dłoni, więc idealne pasują do małych rączek Zuzi i Heli.

DOMOWA PACHNĄCA CIASTOLINA

Odkąd znam przepis, nie kupuję gotowej ciastoliny. Mam dzięki temu pewność co w niej jest, a samo przygotowanie wcale nie jest tak skomplikowane. Mogę zrobić kolor, na który mam ochotę oraz dodać przypraw. Poniżej przepis, przekonaj się:

DOMOWA CIASTOLINA GOTOWANA:

  • 1 szklanka mąki
  • 0,5 szklanki soli
  • 1 łyżka kwasku cytrynowego
  • 1 łyżka oleju (ja dałam trochę więcej, bo uznałam, że masa wyszła za sucha)
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • wedle uznania barwnik lub aromat

Składniki mieszamy np. mikserem, następnie podgrzewamy na mały ogniu cały czas mieszając. Gdy masa będzie trudna do mieszania wykładamy na blat i chwilę zagniatamy. Ja kolor dodaję od razu do wody, wychodzi z tego całkiem spora kula, ale można zrobić najpierw masę, a następnie podzielić na porcje i dodać.

Do ciastoliny na ten tydzień dodałam cynamon do żółtej, a do zielonej oregano.

Do tej pory wszystkie wysypywanki, które robiłam powstawały z kartonu, ale teraz to się zmieni, ponieważ do mojego warsztatu (a raczej naszej piwnicy) dołączyła wyrzynarka. Od razu została przetestowana i powstało jajo. Jak widać na zdjęciach trzeba jeszcze praktyki, ale i tak bardzo się cieszę. Oczywiście nie zrezygnuję z tych kartonowych. Mam już w głowie kilka pomysłów i liczę na to, że wkrótce uda mi się pokazać coś więcej.

WIELKANOCNA SZTUKA

CZYLI DALEJ SENSORYKA 😉

Obcowanie ze sztuką, jak i wyrażanie emocji przez sztukę jest niezwykle istotne dla dzieci. Nie chodzi w tym o to, aby 3-latek potrafił rozpoznawać malarzy czy opowiadać o technikach użytych na obrazach, lecz o to, aby dzieci miały dostęp do reprodukcji obrazów, muzyki czy teatru. Sztuka rozwija wyobraźnię, buduje charakter dziecka, wpływa na rozwój mowy, pomaga rozładować napięcie, ćwiczy motorykę małą … I mogłabym wymienić jeszcze wiele zalet.

Jeśli szukasz inspiracji do tworzenia z dzieckiem oraz potrzebujesz pomocy we wprowadzeniu swojej pociechy w ten świat, serdecznie polecam Ci konto na IG @sztuka_dla_dzieci ZAJRZYJ DO ASI, które prowadzi nauczycielka Joanna Markisz. Znajdziesz u niej pomysły na prace plastyczne, zobaczysz dzieła małych artystów bez ingerencji czy “pomagania” mamy oraz wiele ciekawostek o sztuce.

Obecnie do 22.04 trwa konkurs, w którym do wygrania aż 7 nagród, po szczegóły odsyłam Cię do Asi.

Nasze wielkanocne artystyczne plany prezentują się następująco: po pierwsze giga jajo, dziewczynki mogą zaszaleć; po drugie pisanki z kartonu i sznurka do pomalowania. Planowałam je od grudnia, gdy przygotowałam dla Zuzi Heli takie bombki. Swoją drogą spodobały się nie tylko moim dziewczynkom, ale na IG to był hit, a post osiągnął rekordowe statystyki. Na to nie liczę, wciąż po ataku mam pod górkę, ale nie jest to dla mnie teraz najważniejsze – robię swoje.

UKŁADANIE BUKIETÓW

Pod obcowanie ze sztuką można zaliczyć również tą prostą aktywność, czyli układanie bukietów. Jest to zajęcie prosto z podręcznika do montessori, które składa się z kilku etapów:

  • przygotowanie elementów, w tym nalewanie wody,
  • docinanie kwiatów i układanie ich w wazonie,
  • ustawienie wazonu na miejscu,
  • sprzątanie po aktywności.

Układnie kwiatów w wazonie poza ćwiczeniem motoryki, uczy dziecko dbania o otoczenie.

GOTOWE I INNE

CO JESZCZE ZNALAZŁO SIĘ NA WIELKANOCNEJ PÓŁCE

Na naszej wiosenno – wielkanocnej półce znalazły się również: układanka jajka kształty oraz zabawa, którą przygotowałam w zeszłym tygodniu, czyli matematyczny ryneczek z marchewkami.

To już wszystkie moje propozycje zaplanowane na czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Jeśli coś szczególnie wpadnie Ci w oko daj znać! Możesz zostawić komentarz tutaj lub napisać do mnie na moim Instagramie.

Po więcej inspiracji odsyłam Cię tutaj:

Dodaj komentarz