DZIEŃ OJCA – KSIĄŻKA NA PREZENT

Przeglądając naszą domową biblioteczkę zauważyłam, że niestety mamy bardzo mało książek z tatusiami w roli głównej. Na szczęście niedawno nasz zbiór powiększył się o dwie piękne pozycje, w których to tata jest bohaterem numer jeden (w jednej z nich dosłownie bohaterem).

W związku z tym, że zbliża się święto tatusiów i może szukasz inspiracji na upominek, w tym wpisie znajdziesz opis dwóch książek, które będą idealne na tę okazję.

“DLA MNIE”

KSIĄŻKA, KTÓREJ NIE DA SIĘ NORMALNIE PRZECZYTAĆ …

“DLA MNIE”

Wydawnictwo: Dwukropek

Autor: Zack Bush

Przekład: Kasia Huzar-Czub

Ilość stron: 32

Premiera: 25.05.2022

Pomiędzy świeżo upieczonym tatą a jego maleństwem rodzi się więź. Autor nie mówi konkretnie ani o dziewczynce, ani o chłopcu, mówi po prostu o dziecku, dlatego jest to pozycja bardzo uniwersalna. Dzięki takiej narracji możecie ją czytać niezależnie od płci Twojego malucha i jeszcze bardziej wczuć się w słowa, które w moim odczuciu, powinno słyszeć każde dziecko. Dodatkowo całość pisana jest wierszem, z refrenem powtarzanym co jakiś czas, co sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie i melodyjnie.

Warto też zwrócić uwagę na sposób przedstawienia taty i jego dziecka – widać wyraźną różnicę w gabarytach. Tata jest dużo większy, umięśniony i brodaty. Prawdopodobnie wielu ojców, którzy mają po raz pierwszy wziąć na ręce swoje maleństwo czują się właśnie jak przysłowiowy “słoń w składzie porcelany”. Boją się czy nie zrobią krzywdy. Myślę, że ilustracje Gregorio De Lauretisa mają pomóc tatusiom utożsamić się z głównym bohaterem.

Dlaczego napisałam, że tej książki nie da się normalnie przeczytać? Jeśli jesteś rodzicem prawdopodobnie na wspomnienie pierwszych chwil z nowym członkiem rodziny czy to w szpitalu, czy już w domu, czujesz wzruszenie. Wyobraź sobie, że ktoś podsłuchał Twoje myśli i spisał je wszystkie. Tak właśnie jest podczas czytania tej książki. Z każdą kolejną stroną czujesz jak głos Ci się łamie, bo w tym maleństwie widzisz swoje dzieci. Co więcej słowa są tak przepełnione emocjami, że rozłożą na łopatki nawet największego twardziela.

U nas to przeważnie tata kładzie spać moje dziewczynki, dlatego z radością podsunęłam im tę książkę. Nawet po najgorszym dniu chwila z taką lekturą pomoże maluchom się wyciszyć. Plus chyba nie muszę mówić, że warto zakończyć dzień słowami “kocham cię” niezależnie od tego, co wydarzyło się w ciągu dnia.

“TATA. CZŁOWIEK, MIT, LEGENDA”

CZY U WAS TATA JEST BOHATEREM DOMU?

“TATA. CZŁOWIEK, MIT, LEGENDA”

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Autor: Mifflin Lowe

Przekład: Agnieszka Szling

Ilość stron: 32

Premiera: 18.05.2022

Osobiście uważam, że tata dla większości dzieci jest bohaterem. W tym przypadku nie jest inaczej. Główny bohater, czyli 10-letni chłopiec opowiada o swoim tacie, w którym to widzi kogoś bardzo wyjątkowego. Do rodziny należą jeszcze młodsza siostra oraz mama, która do tej wyjątkowości podchodzi nieco bardziej realistycznie, ale podkreśla, że bardzo go kocha. Chłopiec mimo wszystko uważa, że tata “(…) jest jedyny, niepowtarzalny”.

10-letni bohater książki w niewinny, ale bardzo zabawny sposób opowiada jak wspaniały jest jego tata. Silniejszy niż Wielka Stopa, nieustraszony jak Tarzan, jeździ samochodem lepiej niż kierowca rajdowy, jest genialnym detektywem, bo bez trudu odnalazł lalkę siostry chłopca. Ogólnie jest geniuszem, czyta książki z zamkniętymi oczami, a co najważniejsze potrafi okazywać miłość na wiele sposobów. Przykładowo zafundował sobie taką samą nieudaną fryzurę jak syn i zabrał drużynę syna na lody po przegranym meczu.

W tym wszystkim piękne i wzruszające jest to, że nasze dzieci na prawdę tak widzą świat. Potrafią zobaczyć dobro. Czasem zapominamy o tym, że ich małe główki są zupełnie niewinne. Dokładamy swoje dorosłe myśli czy intencje do ich zachowania, przez co niekiedy dajemy się ponieść emocjom. Pomimo, że nie o tym jest ta książka, to właśnie do takich przemyśleń mnie skłoniła. Czytając ją czuję, że powinnam bardziej zwracać uwagę na to, co robię i mówię.

Myślę, że tytułowy tata jest bohaterem dla chłopca nie tylko dlatego, że szybko jeździ autem, ale głównie dlatego, że potrafi wesprzeć swoją rodzinę wtedy, gdy tego potrzebuje. Książka na pierwszy rzut oka humorystyczna i bardzo kolorowa, ale po chwili zastanowienia okazuje się przepełniona wartościami.

Na koniec oczywiście zostawiam dla Ciebie linki do obu pozycji.

Kliknij przycisk, kup, przekonaj się i oczywiście daj znać czy lektura przypadła Ci oraz Twoim bliskim do gustu.

Dodaj komentarz