Jak zrobić wielki powrót?

Pewnego dnia postanawiasz rozpocząć swoją przygodę z Instagramem. Robisz zdjęcia, piszesz, publikujesz różne treści, poznajesz nowe osoby, a co najważniejsze Twoje konto się rozwija. I nagle … STOP! Przestajesz regularnie publikować, nie angażujesz się w treści swoich znajomych, przestaje sprawiać Ci to radość, nie masz czasu ani ochoty, znikasz z platformy.

Znasz to? A może znasz fajne profile, na których od dawna jest cisza i chcesz zachęcić do powrotu? Ten artykuł będzie o tym jak wrócić do gry!

Dlaczego już nie publikuję?

Zanim zaczniesz analizować, przygotuj sobie coś do pisania. Ja osobiście lubię mieć wszystko zapisane, ale nie elektronicznie tylko w tradycyjnym zeszycie, długopisem aby móc potem kreślić, podkreślać i zaznaczać.

Przygotuj sobie też telefon, żeby zajrzeć na swoje konto i w statystyki.

Na samym początku odpowiedz na pytanie: dlaczego już nie publikuję?

 • już mi się nie chce,
 • wypaliłam/łem się,
 • zdrowie własne lub członka rodziny,
 • brak czasu,
 • nie mam pomysłu na treści,
 • nie mogę zdecydować jakie treści publikować,
 • inne (tu wstaw własne).

W zależności od tego, jakie były Twoje powody możesz podjąć odpowiednie kroki. Wiadomo, jeśli już Ci się nie chce, bo nie i koniec, to nie, nic na siłę ;). Ale czytaj dalej, bo może pomogę Ci zmienić zdanie. Jeśli w grę wchodzi zdrowie Twoje lub kogoś z Twojej rodziny albo inne problemy osobiste to sytuacja, z którą trzeba się pogodzić. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie lepiej :).

Jeśli czujesz wypalenie i nie masz pomysłu na treści warto poszukać inspiracji. Znajdziesz je po popularnymi hasztagami, na dużych kontach oraz wokół siebie. Załóż sobie zeszyt inspiracji i w nim zapisuj każdy pomysł, który wpadnie Ci do głowy. Mając taką bazę, możesz zawsze zajrzeć i skorzystać. Ja swoje pomysły mam w dwóch miejscach, we wspomnianym zeszycie oraz notatniku w telefonie. Pamiętaj aby inspiracje zapisywać dokładnie, bo po czasie możesz nie pamiętać co autor miał na myśli, ja tak mam ;).

W sytuacji gdy brak Ci czasu przenalizuj swój plan dnia i spróbuj znaleźć w nim lukę na Insta. Są też aplikacje oraz sposoby, dzięki którym usprawnisz swoją “pracę”. Ja swoje posty piszę w notatniku, w telefonie, całą treść razem z hasztagami. Rano robię kopiuj – wklej i gotowe. Jeśli zależy Ci na wyglądzie feedu skorzystaj z aplikacji do jego planowania. W związku z tym pamiętaj jednak, że w takich dodatkowych narzędziach najlepiej nie podawać danych do logowania, bo możesz stracić konto. Natomiast jeżeli nie możesz zdecydować się jakie treści publikować to tu z pomocą przyjdą statystyki. Aby mieć do nich dostęp musisz zmienić swoje konto z osobistego na profesjonalne (konto twórcy), zrobisz to w ustawieniach. Sprawdź, które Twoje treści dostają największy feedback, czy są najbardziej lubiane i komentowane – otrzymasz jasną informację, w którą stronę iść.

Gdy już wiesz dlaczego, co dalej?

DOBRY PLAN TO PODSTAWA

Jeśli czujesz, że to już, masz tą energię i power aby działać – zaplanuj swój powrót. Masz taką przewagę, że już wiesz co i jak, nie musisz uczyć się na nowo obsługi aplikacji. Dodatkowo masz już jakieś grono obserwujących. A nawet jeśli zdecydujesz się na założenie nowego konta jesteś na pozycji wygranej. Nowy początek to idealny czas na zmiany, których może do tej pory się obawiałaś/łeś, ale tym razem to muszą być zmiany w stylu “wszystko na raz”.

Aby przygotować się do powrotu w wielkim stylu odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • jakie treści będziesz publikować – zdjęcia, długie posty, instakaruzele,
 • do kogo chcesz docierać – przeanalizuj swoich dotychczasowych obserwujących, jeśli uznasz, że to konieczne usuń niektóre osoby,
 • jaki masz cel – chcesz dzielić się wiedzą, publikować zdjęcia, sprzedawać swój produkt,
 • kiedy znajdziesz czas oraz ile czasu dziennie chcesz przeznaczyć,
 • ile postów i relacji tygodniowo chcesz publikować – pamiętaj, że regularność jest ważna. Nie musisz publikować postów codziennie, niech to będzie 3 razy w tygodniu, ale się tego trzymaj. Co do relacji, to tu warto by było wrzucać coś każdego dnia.

Gdy to już masz przede wszystkim zajrzyj w statystyki aby dowiedzieć się co było najbardziej pożądane przez Twoich obserwujących. Jeżeli Twoja grupa docelowa się zmieniła, będziesz musiała/musiał zaczynać od nowa. Wtedy rób swoje, rób to, co czujesz. Wypisz sobie tytuły 3 pierwszych postów, najlepiej w tym jeden, o powrocie. Zarchiwizuj stare treści lub jeśli nie chcesz tego robić oddziel je, na przykład trzema kafelkami w jednym kolorze. Zaplanuj też kolorystykę konta oraz wygląd feedu. Takie planowanie da Ci poczucie kontroli, da Ci jasny obraz tego, co i jak zrobić aby tym razem odnieść sukces. Wiem, że wygląda to jak praca, ale Twoje zaangażowanie to niewątpliwie Twój rozwój.

Rozgrzej publiczność i zapowiedz swój powrót. Zrób rozdanie aby zachęcić do powrotu. Nagraj stories i opowiedz o tym, co będzie się działo teraz na Twoim profilu. Poproś znajomych o udostępnienie informacji, że wracasz. Napisz wiadomości. Pamiętaj o relacji wyróżnionej “o mnie”.

Pamiętaj, że zaczynasz od nowa, ale masz już doświadczenie. Z dobrym planem oraz nowym zapałem zacznij działać, a to na pewno zaowocuje.

Wyszło długo, ale nie żałuję ;). Jeśli uważasz, że to było wartościowe zostaw komentarz na dole oraz udostępnij ten artykuł.

Inne artykuły o rozwoju Instagrama znajdziesz tutaj:

Pamiętaj o wsparciu twórcy:

Dodaj komentarz