KSIĄŻKI O CIELE DLA DZIECI

W tym tygodniu wyzwania #kreatywnemamywyzwanie (30.05 – 02.06) zachęcałyśmy do wspólnej zabawy w temacie “Skąd się biorą dzieci?”. Zdaję sobie sprawę z tego, że cześć dzieci, w tym moje dziewczyny, których mamy wrzucają swoje propozycje zabaw pod #, są jeszcze za małymi maluchami aby poruszać ten temat stricte naukowo. U mnie Zuzia i Hela wiedzą, że dzieci biorą się z mamy brzucha, nie z kapusty czy od bociana. Wiedzą też, że dziecko połączone jest z mamą pępowiną, dzięki której jedzą. Obecnie tyle im wystarcza.

Inaczej jest w przypadku gdy rodzina się powiększa. Warto wtedy przygotować dziecko na nadejście nowego członka rodziny. Podobnie gdy chcemy poznać tajniki naszego ciała czy porozmawiać o relacji mama – dziecko. Poniżej znajdziesz zestawienie książek, które pomogą Ci zgłębić oba tematy. Zapraszam do zapoznania się z listą!

CIAŁO

KSIĄŻKI DLA MALUCHÓW I NIECO STARSZYCH DZIECI

DLA NAJMŁODSZYCH

“Moje ciało”, “Zwierzęta i ich dzieci” Wydawnictwo Wilga.

Bardzo sympatyczne kartonówki dla najmłodszych, utrzymane w duchu pedagogiki Marii Montessori. Znajdziesz w nich realistyczne ilustracje, niewiele tekstu, pisanego przystępnym językiem, a także zadania do zrobienia z dzieckiem.

Na podstawie tej o zwierzętach oraz anglojęzycznych kart przygotowałam dla Zuzi i Heli zabawę w odnajdywanie par. Do zabawy posłużyły nam również figurki zwierząt. Zabawa jest bardzo prosta, ale ja, pewnie już o tym wspominałam, bardzo takie lubię. Nie wymagają długotrwałych przygotowań, a można się bawić na wieje sposobów. Tutaj najpierw zaglądamy do książki, następnie wyszykujemy karty i odczytujemy nazwy po angielsku, a na koniec dopasowujemy figurki. Jeśli nie uczycie się obcego języka, tą cześć z kartami możesz pominąć.

DLA STARSZAKÓW

“Poznajemy nasze ciało” Wydawnictwo Sam

Jedna z najbardziej wyjątkowych książek w naszej biblioteczce. Zachwyca formą oraz treścią. Również zalicza się do lektury montessorifriendly. Co w niej jest wyjątkowe – książka ma formę skoroszytu, czyli nie jest tradycyjnie klejona lub szyta, a strony zamocowane są na kółeczkach. Dodatkowo część informacji ukryta jest w okienkach! Według mnie must have!

Z EFEKTEM WOW

“Ludzkie ciało” Wydawictwo Apipapi

Ta pozycja, to zdecydowanie książka z kategorii “nie standardowe”, z efektem wow. Do jej czytania niezbędna jest latarka. Dzięki zastosowaniu specjalnego druku cześć ilustracji staje się widoczna dopiero po podświetleniu latarką. Tutaj naszym oczom ukazują się tajemnice ludzkiego ciała, ale w serii jest kilka innych pozycji, w tym dinozaury!

GDY POWIĘKSZA SIĘ RODZINA

NOWI CZŁONKOWIE RODZINY U ULUBIONYCH BOHATERÓW

Osobiście uważam, że to trudny temat. Podobnie jak kwestia idealnej różnicy wieku pomiędzy dziećmi. Kogo nie zapytasz, każdy będzie miał swoje zdanie i każdy będzie miał rację. Nie da się tego określić jednoznacznie, a wszystko zależy od tego jak przygotujemy dzieci na pojawienie się rodzeństwa oraz jak wesprzemy ich relacje. Na szczęście z pomocą przychodzą ulubieni bohaterowie naszch dzieci. Coraz więcej serii wydaje tomy, w których możemy czytać o emocjach towarzyszących bohaterom, a nasze pociechy mogą się z nimi utożsamiać oraz uczyć jak odnaleźć się w nowych okolicznościach.

NIEZASTĄPIONY PUCIO

“Pucio umie opowiadać” Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Ta część ukazała się jako jedna z późniejszych. Gdy już poznaliśmy całą rodzinę Pucia, wracamy wraz z nim do chwili, w której on i jego siostra Misia dowiadują się, że ich rodzina się powiększy. Razem z bohaterami przygotowujemy się na pojawienie się Bobo, przeżywamy emocje pierwszych dni. Według mnie bardzo przyjemna, na pewno spodoba się fanom Pucia.

ULUBIONA KICIA

“Kicia Kocia ma braciszka Nunusia” Wydawnictwo Media Rodzina

To jest książka, która na nadejście nowego członka rodziny przygotowywała nas (głównie Zuzię). Kicia Kocia to jedna z naszych ulubionych serii i cieszę się, że znalazła się w niej część o powiększającej się rodzinie. Kotka przygotowuje się na przyjęcie w domu nowego braciszka. W pierwszych dniach ciężko jej się przystosować. Warto pokazać dziecku, że nasze życie się zmieni, dlatego ta pozycja bardzo mi się podoba.

COŚ NIETYPOWEGO

“Kuku i historia pępka” Wydawnictwo Mamania

Na koniec książka nietypowa, ponieważ nie jest stricte ani o ciele, ani o powiększającej się rodzinie, ale zdecydowanie o relacjach! Jej główny bohater Kuku przeżywa rozłąkę z mamą. Tata stara się go pocieszyć i dlatego opowiada mu o wyjątkowej pamiątce, którą ma zawsze przy sobie. Co więcej ma ją każdy z nas… Mnie za każdym razem bardzo wzrusza.

Mam nadzieję, że to zestawienie będzie dla Ciebie inspirujące. Bardzo mnie ciekawi czy znasz którąś z wymienionych przeze mnie książek? Chętnie też poznam tytuły, które macie w swojej biblioteczce, dlatego zostaw komentarz pod tym wpisem lub napisz do mnie na IG @PRZYBYLSKA_TWORZY. Tym razem zostawiam tylko jeden link, do swojej strony, zainspiruj się i sprawdź czy nie przegapiłaś/łeś wcześniejszych wpisów.

Dodaj komentarz