“OPOWIEŚCI O DZIKICH ZWIERZĘTACH”

“Nasza planeta jest siedliskiem najprzeróżniejszych niezwykłych zwierząt, począwszy od maleńkich kolibrów po wieloryby dłuższe niż dwa piętrowe autobusy. Jednak wiele z nich popadło w tarapaty. Niektóre gatunki niegdyś licznie zamieszkujące ziemię zniknęły już na zawsze. I podobnie jak dawno temu mamuty – wiele zwierząt w dzisiejszych czasach jest na skraju wyginięcia.”

Ten przejmujący cytat pochodzi z książki, o której dziś kilka słów. Z książki, która ma uświadamiać i edukować dzieci, a także dorosłych co zrobić, żeby ocalić dzikie gatunki zwierząt. Na co dzień nie myślimy o tym, że wiele z nich wkrótce może być tylko wspomnieniem.

Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć. 60 poruszających historii o najbardziej zagrożonych gatunkach zwierząt na świecie

Autor: Kimberlie Hamilton

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Ilość stron: 160

Premiera: 27 października 2021

Kategoria wiekowa: 6+

Książka podzielona jest na 8 rozdziałów – każdy opowiada o dzikich gatunkach z jednego kontynentu plus rozdział o gatunkach żyjących w oceanach. Rozdziały rozpoczynają się od krótkiego wprowadzenia oraz mapy, następnie przechodzimy do historii konkretnych gatunków. Dzięki książce “Opowieści o dzikich zwierzętach” poznajemy między innymi Koalę Anwen, która przeżyła pożary buszu w Australii i stała się ambasadorem programu adopcyjnego koali. Spotykamy się z Gizmo, puchaczem śnieżnym, który brawurowo zagrał sowę Hedwigę w filmie o Harrym Potterze (uwielbiam!), dzięki czemu przyczynił się do ocalenia całego gatunku. W książce przeczytamy również piękną historię wieloryba Springera, pierwszego, którego udało się przywrócić do naturalnego środowiska oraz wiele innych inspirujących oraz dających nadzieję opowieści o dzikich gatunkach z całego świata.

KRÓTKI WSPTĘP NA TEMAT KAŻDEGO KONTYNENTU PLUS MAPKA.
W KSIĄŻCE PRZECZYTAMY DOBRE WIEŚCI O STANIE OCHRONY ZWIERZĄT NA KAŻDYM KONTYNENCIE.

“(…) Kto przyczynił się do tego masowego wymierania? My. LUDZIE. Dobra wiadomość jest taka, że my, ludzie, możemy również to zatrzymać. Możemy zmienić przyszłość świata i żyjących na nim zwierząt, podejmując działania naprawcze. Powinniśmy się jednak pospieszyć. Wiele gatunków, o których mowa w tej książce, jest zagrożonych, a inne łatwo mogą się znaleźć w tej samej sytuacji.”

Uważam, że naszą rolą, rolą rodziców jest wpajanie od najmłodszych lat szacunku do zwierząt i świata przyrody. Warto pokonać wstyd i dumę, i zorganizować sprzątanie własnej okolicy. Na wycieczkę do lasu zabierać torbę na napotkane śmieci czy uczyć jak właściwie segregować odpady. Jestem pewna, że wszystko to zaowocuje. Jako dowód może posłużyć tutaj moja Zuzia (obecnie 3,5 roku), ona nie przejdzie obojętnie obok żadnego papierka czy butelki leżącej nie w śmietniku. Wspieram ją w tym i zawsze dbam, abyśmy miały pod ręką na przykład chusteczkę, przez którą podniesiemy odpadek. Jestem z niej dumna! Oczywiście, dodatkowe wsparcie w postaci książki, tak wartościowej jak “Opowieści o dzikich zwierzętach, które mogą wyginąć” jest zawsze na TAK!

Co jeszcze znajdziemy w tej niezwykłej książce:

  • dobre wieści o stanie ochrony zwierząt na każdym kontynencie,
  • wyjaśnienie, czym jest Czerwona Księga IUCN,
  • informacje o zmianach klimatu,
  • informacje o powodach tarapatów, w jakie wpędziliśmy zwierzęta,
  • praktyczne wskazówki co dzieci mogą zrobić, by poprawić los zwierząt,
  • ciekawostki o zwierzakach,
  • polecenia wartościowych książek i programów,
  • słowniczek pojęć związanych z ekologią.

PINGWINY RONNIE I REGGIE

Podsumowując jeśli bycie #ekofriendly jest Ci bliskie, jeśli chcesz uczyć swoją rodzinę jak nie szkodzić naszej planecie oraz przyrodzie, jeśli masz w domu małego człowieka z zacięciem eko lub jeśli Twoje dziecko kocha zwierzęta – ta książka jest dla Was. Obok fascynujących historii, solidnej porcji faktów przedstawionych w bardzo przystępny sposób, kolejną zaletą według mnie są ilustracje oraz gruby, szorstki papier (z którym ogólnie kojarzą mi się książki).

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię bliższego zapoznania się z książką, dlatego zostawiam Ci link:

A po więcej treści zajrzyj na główną, sprawdź czy nic Cię nie ominęło 🙂

Dodaj komentarz