KOSMOS, KSIĄŻKI I ZABAWY

20 marca będziemy obchodzić pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Z tej okazji w dniach 07.03 – 10.03 moje wyzwanie na Instagramie #kreatywnemamywyzwanie pochyla się nad tematem KOSMOS. Z tego, co wiem (z rozmowy z innymi mamami), większość dzieci w wieku przedszkolnym bardzo lubi tę tematykę, dlatego mam nadzieję, na tydzień pełen inspiracji.

U nas oczywiście powstanie półka tematyczna, na której znajdą się książki i różne pomoce (z resztą jak zawsze), a wśród nich te, o których chcę dziś opowiedzieć kilka zdań. Jeśli chcesz uzupełnić Waszą domową biblioteczkę w wartościowe książki o kosmosie lub szukasz inspiracji do zabaw, zapraszam do lektury.

“ODKRYWAMY KOSMOS”

KARTONOWA UKŁADANKA Z UKŁADEM PLANET

“Odkrywamy kosmos”

Autor: Andrea Erne

Tłumaczenie: Anita i Robert Jonczyk

Wydawnictwo: Sam

Ilość stron: 16

Premiera: październik 2021

Na początek książka, która zdecydowanie zachęca do czytania, czyli “Odkrywamy kosmos”, która jest częścią serii Dlaczego? Kiedy? Jak? Po pierwsze ma nietypową formę – przypomina bardziej skoroszyt, ponieważ strony zamocowane są na spirali. Dla Zuzi i Heli to było wielkie zaskoczenie, ale pozytywne. Po drugie to książka z okienkami, z niezliczoną ilością okienek, w najróżniejszych kształtach, kryjących przeróżne ciekawostki.

Zgodnie z tytułem, z tą książką odkryjemy tajniki kosmosu. Informacji jest dużo, ale nie za dużo. Język jest przystępny, a to że część ciekawostek ukryta jest pod okienkami sprawia, że czytanie nie może się znudzić. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania takie, jak: co to jest Wszechświat, gdzie jest Słońce w nocy, kto to jest astronauta, co to jest prom kosmiczny oraz jak zbudowana jest rakieta, a także informacje o tym, na jakim etapie jest podbój kosmosu przez człowieka.

Poniżej znajdziesz kilka zdjęć z wnętrza książki ” Odkrywamy kosmos” w towarzystwie kartonowej układanki z układem planet.

Kartonowa układanka powstała z myślą o młodszej Heli.

Planety nie są podpisane, ale zastosowałam kontrolę błędu w postaci kolorowej ramki.

Jeśli zainteresowała Cię książka “Odkrywamy kosmos” poniżej zostawiam link:

“WIELKA MISJA MAŁEJ SONDY”

UKŁADANKA Z KLAMERKAMI

“Wielka misja małej sondy”

Autor: Joyce Lapin

Wydawnictwo: Harperkids

Kategoria: dla dzieci od 7 lat

Ilość stron: 40

Premiera: 23.02.2022

Książka “Wielka misja małej sondy” to nowość w ofercie wydawnictwa Harperkids. Jak wszystkie z serii Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć jest bardzo kolorowa. Zawiera zdjęcia, ilustracje i infografiki. Poznajemy z niej historię niezwykłej podróży sondy New Horizons, w książce nazwanej Horyzontką. Sonda leciała przez ponad 10 lat i przebyła 5 miliardów kilometrów.

Z książki “Wielka misja małej sondy” dowiemy się jak wyglądała podróż Horyzontki (na końcu zamieszczone jest szczegółowe kalendarium), a dzięki słowniczkowi pojęć użytych w teksie, lepiej zrozumiemy o czym czytamy. Całość opisana jest w przygodowy, fabularny sposób, ale dość zwięźle, co zdecydowanie zachęca do lektury.

Uważam, że to pozycja dla wszystkich miłośników kosmicznych klimatów. Dzięki niej możemy zachwycić się bezmiarem Wszechświata i zrozumieć jak wygląda jego podbój przez człowieka, ponieważ obecnie niestety jeszcze nie dysponujemy technologią, która pozwala wysłać człowieka w tak odległe zakątki.

Układankę zrobiłam z klamerek do prania i filcu.

Ta pomoc powstała również z myślą o Heli, ponieważ niedawno zaczęła interesować się konstrukcją i sposobem działania klamerek. Dla takiego malucha to doskonałe ćwiczenie motoryki małej.

Jeśli zainteresowała Cię książka “Wielka misja małej sondy” poniżej zostawiam link:

Chętnie dowiem się jakie książki w tej tematyce macie w swojej domowej biblioteczce, dlatego napisz tu w komentarzu lub na moim IG @przybylska_tworzy.

Po więcej inspiracji zajrzyj do zakładki ZABAWY I KSIĄŻKI, lub kliknij link poniżej:

Dodaj komentarz