POGODA Z MALUCHAMI

Mamy ostatni dzień lutego, tego lutego, który w podręcznikach do historii naszych dzieci będzie lutym, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, a cały świat zmobilizował się aby pomóc w obronie. W naszym kraju ludzie robią co mogą by wesprzeć uciekających ze swojej ojczyzny niewinnych ludzi: zbierana jest odzież, żywność, środki higieniczne, powstały niezliczone skarbonki, a co więcej wielu Polaków otworzyło swoje domy. Brawo dla nas!

Piszę o tym z dwóch powodów: po pierwsze nie chcę by zatarło się to gdzieś w mojej pamięci, a po drugie z powodu tych wydarzeń świat na chwilę się zatrzymał, a wraz z nim oczywiście insta świat, publikowanie, kreatywność i wyzwania na jakiś moment straciły na znaczeniu… Osobiście też potrzebowałam ułożyć to sobie w głowie, przetrawić i gdy nadszedł czas na nowy temat #kreatywnemamywyzwanie, zapytałam swoich obserwatorów czy chcą przerwę, czy działamy dalej. Dostałam sporo wiadomości, że ludzie potrzebują odskoczni, odrobiny normalności i chcą działać, zdecydowanie większość była za “DZIAŁAMY”.

W związku z tym, zapraszam Cię na tydzień w temacie: POGODA Z MALUCHAMI i chcę pokazać co przygotowałam.

PÓŁKA TEMATYCZNA

KOŁO POGODOWE

NA NASZEJ PÓŁCE TEMATYCZNEJ W TYM TYGODNIU ZNALAZŁY SIĘ:

  • kartonowe wysypywanki: słońce, kropla i chmurka, a do nich pomponiki na tacy,
  • kartonowa tęcza i drewniane kostki,
  • drewniana litera P, kolorowe pomponiki i szczypce,
  • “sensorki” z literą P, które zrobiłam z korka, pomponików i sznurka jutowego,
  • klej, wata i niebieski papier do zrobienia chmurek,
  • książki, które wymienię poniżej.

KOŁO OBSERWACJI POGODY

Do zrobienia koła wykorzystałam największy karton, jaki znalazłam. Zależało mi na tym, aby obie moje dziewczyny mogły z niego korzystać bez problemu. Narysowałam lekko krzywe koło, które podzieliłam na 8 części, w każdej z nich przykleiłam po jednym zjawisku pogodowym. Do tego dwie kieszonki: jedna z dniami tygodnia, a druga z “ptaszkami” na rzep, do zaznaczania obserwacji. Najpierw ustalamy jaki jest dzień, odszukujemy nazwy i kładziemy na wyznaczonym miejscu. Następnie wyglądamy za okno i obserwujemy jaka jest pogoda. Taka aktywność na pewno rozwija spostrzegawczość dziecka, poszerza słownictwo, a także uczy współpracy, ponieważ Zuzia i Hela muszą porozumieć się oraz zgodzić co do wniosków z obserwacji, a także nie zabierać sobie znaczników ;).

POGODOWE ZABAWY

WYSYPYWANKI I SENSORKI

Na tydzień pogodowy poza samymi zjawiskami i obserwacją zaplanowałam bliższe poznanie litery P. Jak wiadomo, czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma w umyśle, dlatego przygotowałam kilka prostych pomocy sensorycznych. Z kartonu (bo jakże by inaczej) wycięłam małe tabliczki, na których, przy użyciu różnych faktur, zrobiłam litery. P powstało z pociętego korka do wina, sznurka jutowego oraz pomponików. Dodatkowo zrobiłam tabliczkę z kroplami, z kleju na gorąco.

Czy kiedyś przestanę kleić wysypywanki? Mam nadzieję, że nie. Na półce te trzy formy (słońce, chmura i kropla) są w komplecie z tacą, na której zmieszałam trzy kolory pomponików, ale możemy je wykorzystać również do barwionego ryżu, fasoli czy innych ziaren, a także pomalować lub wykleić ciastoliną.

Dlatego wciąż powiększa się nasza kolekcja, wysypywanki dają wiele możliwości.

POGODOWA BIBLIOTECZKA

JAKIE KSIĄŻKI CZYTAMY W TYM TYGODNIU

“Pogoda” książeczka POP-UP

wydawnictwa Harperkids

“PORY ROKU I POGODA” książeczka z okienkami, wydawnictwa Olesiejuk

“JAK TO DZIAŁA? KLIMAT I POGODA” wydawnictwa SBM

“WEATHER AND CLIMATE” wydawnictwa USBORNE

“KICIA KOCIA I STRASZNA BURZA” wydawnictwa Media Rodzina

“SEASONS” książeczka POP-UP wydawnictwa USBORNE

“DRZEWO” wydawnictwa Wilga

Jeśli chcesz zajrzeć do środka, na Tiktoku wrzuciłam filmik:

Tak wygląda nasza “stała ekspozycja” na ten tydzień. Oczywiście w planie są jeszcze zabawy, które nie mogą czekać na półce, ponieważ trzeba je przygotować chwilę przed. Mam tu na myśli zabawy sensoryczne brudne, czyli chmurki z pianki do golenia czy kolorowa tęcza z sody, octu i barwników.

Mam nadzieję, że to będzie dobry tydzień. Daj znać jak Ci się podoba! Możesz zostawić komentarz tutaj pod postem lub napisać na moim IG @przybylska_tworzy.

Jeśli chcesz zobaczyć co wcześniej znalazło się na naszej półce lub szukasz inspiracji, kliknij link poniżej:

Dodaj komentarz