NAUKA CZYTANIA Z CZUCZU I HARPERKIDS

Czy wiesz, że dla naszych dzieci umiejętność odczytywania wyrazów zapisanych w książkach, na bilbordach czy innych, to jest jak magia? Litery to tajemnicze znaki, a zapis to zaklęcie.

Jak rozpocząć naukę czytania? Kiedy rozpocząć naukę czytania? Czy w ogóle zaczynać zanim dziecko pójdzie do szkoły? W tej kwestii rodzice mają wiele pytań i wątpliwości. Osobiście uważam, że TO ZALEŻY. Zależy od Ciebie, Twojego dziecka, Waszego stylu wychowania, ale … jeśli wiesz czym są okresy sensytywne (okresy wrażliwości), być może wiesz również, że taki okres wrażliwy na litery zaczyna się u większości dzieci mniej więcej od około 3 roku życia. W tym czasie warto zapoznać dziecko z literami, podjąć pierwsze próby pisania czy czytania. Jednak najważniejsze jest aby rozbić to PODĄŻĄJĄC ZA DZIECKIEM! Nie robić nic na siłę. Jeśli nasz maluch nie wykazuje zainteresowania, lepiej odpuścić temat i wrócić do niego za jakiś czas.

Jeżeli jednak widzisz, że dziecko jest zainteresowane, dopytuje co jest w danym miejscu napisane lub jaka to litera, pisze własne listy, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości materiały, które będą wsparciem w nauce. Poniżej znajdziesz opis pomocy od firmy Czuczu oraz wydawnictwa Harperkids.

ZESTAW DO NAUKI CZYTANIA

CZUCZU

Firma Czuczu to mój “must have” jeśli chodzi o puzzle i prawdopodobnie miałaś/miałeś z nimi styczność. Oferta jest bardzo szeroka, dedykowana dzieciom od urodzenia. Czuczu to radość odkrywania, sposób na wspólny, rodzinny, wartościowy czas, a także nauka przez zabawę. Poza puzzlami, w gamie produktów znajdziesz “Zestaw do nauki czytania. Czytamy razem” z ilustracjami Przemka Liputa (możesz go znać z serii książek “Jano i Wito”.

Edukacyjny zestaw został stworzony aby wspierać rozpoczęcie nauki czytania. Składa się z:

  • 6 książeczek harmonijek,
  • 88 liter,
  • 20 obrazków,
  • 20 wyrazów,
  • poradnika dla rodziców,
  • scenariuszy zabaw.

Każda książeczka z zestawu to kolejny poziom: samogłoski, zestawy samogłosek, pierwsze sylaby, kolejne sylaby, proste rzeczowniki i proste czasowniki. Treść książeczek i specjalny krój pisma zostały opracowane w sposób, który ułatwia naturalne i stopniowe opanowywanie umiejętności czytania. Do zestawu dołączone są 2 poradniki z wyjaśnieniem metody oraz pomysłami na edukacyjne zabawy, które pozwolą przygotować malucha do nauki czytania, a starszaka wesprą w tej fantastycznej przygodzie. Poniżej na zdjęciach możesz zobaczyć jak prezentuje się ten zestaw.

Jeśli “Zestaw do nauki czytania” Cię zainteresował, poniżej zostawiam link* do porównywarki Ceneo:

CZYTAM SOBIE

WYDAWNICTWO HARPERKIDS

“Czytam sobie” to nie tylko seria książek, ale również program oraz strona www stworzona z myślą o wspieraniu nauki czytania. Na stornie internetowej czytamsobie.pl IDŹ DO STRONY – KLIK znajdziesz strefę wiedzy, książki, materiały do pobrania oraz dużo, dużo wsparcia i pomysłów. „Czytam sobie” to kompleksowy program do nauki samodzielnego czytania, przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat, zgodny z zaleceniami metodyków, stworzony przy współpracy z wybitnymi polskimi autorami i ilustratorami.

W zeszłym roku program “Czytam sobie” obchodził 10-lecie. Z tej okazji otrzymałam od wydawnictwa Harperkids pakiet, z którym świętowanie było jeszcze bardziej przyjemne. Poza materiałami marketingowymi w przesyłce znalazły się trzy książki, po jednej z każdego poziomu oraz zestaw edukacyjny “Pierwsze słowa”. Możesz je zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Poziom 1 – SKŁADAM SŁOWA. W teksie od 150 do 200 wyrazów. Krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w teksie czytanym. Ćwiczenie głoskowania. Na końcu umieszczony jest opis tego jak zbudowana jest książka. Ponadto na wewnętrznych stronach okładki wymienione są wszystkie tytuły dostępne z danego poziomu.

Poziom 2 – SKŁADAM ZDANIA. W teksie od 800 do 900 wyrazów. Dłuższe zdania, w tym zdania złożone. Elementy dialogu. 23 podstawowe głoski oraz “h”. Ćwiczenie sylabizowania.

Poziom 3 – POŁYKAM STORNY. Od 2500 do 2800 wyrazów w teksie. Użyte wszystkie głoski. Dłuższe i bardziej złożone zdania. Alfabetyczny słownik trudnych wyrazów. W tej, jak i w poprzednich poziomach, na mistrzów czytania czekają zadania, na przykład opowiedzenie historii własnymi słowami lub wyrażenie swojego zdania.

PIERWSZE SŁOWA

ZESTAW EDUKACYJNY “CZYTAM SOBIE”

Ostatnią pomocą, o której chcę napisać jest zestaw edukacyjny “Pierwsze słowa”, który jest częścią programu “Czytam sobie” (jak wspominałam wyżej, otrzymałam go w przesyłce od wydawnictwa Harperkids). Ten zestaw edukacyjny czerpie z różnych metod nauki czytania. Można go stosować na wiele sposobów. 

Zestaw “Pierwsze słowa” składa się z:

  • książka “Doktor Ola” z poziomu 1 serii “Czytam sobie”,
  • poradnik dla rodziców “Od pierwszej litery do pierwszego zdania”,
  • 24 karty z literami,
  • karty trójdzielne.

Jeśli zainteresował Cię ten zestaw, zostawiam link* po porównywarki Ceneo:

Mam nadzieję, że któraś z opisanych propozycji przypadła Ci do gustu.

Podziel się swoim zdaniem, zostaw komentarz poniżej.

*link pochodzi z programu partnerskiego Ceneo

Dodaj komentarz