PORADNIKI DLA RODZICÓW OD WYD. MAMANIA

Mamą być, rodzicem być … To wcale nie takie proste, a dzieci niestety nie rodzą się z indywidualną instrukcją obsługi. Odkąd mam swoje dziewczynki nauczyłam się wielu rzeczy, na przykład tego, że każdy rodzic jest najlepszy dla własnych dzieci, a “złote rady” najlepiej zachować dla siebie lub rozmowę z partnerem. Osobiście wierzę w intuicję, czy inaczej mówiąc, instynkt macierzyński i już nie raz przekonałam się, że ta moc w nas drzemie, budzi się kiedy jej potrzebujemy oraz podpowiada co zrobić.

Ale … doświadczenie innych może być cenne, dlatego gdy mam możliwość lubię zajrzeć do książki, której nie pokrywają do brzegu do brzegu kolorowe ilustracje, a 90% zawartości to tekst, czyli książki dla dorosłych. Nauczyłam się, że czytanie nie musi zajmować całego wieczoru (choć muszę przyznać, że to najbardziej pożądana forma), ale może to być kilka stron, kilka minut z książką gdy dzieci zajęte są zabawą. W ten sposób możesz zadbać o własne potrzeby, wyciszyć się lub uspokoić emocje. No i dzięki temu wszystkie książki małymi kroczkami zaczną znikać z półki hańby ;). W związku z tym, poniżej krótko o 5 poradnikach dla rodziców od wydawnictwa Mamania*.

Dlaczego w ogóle warto sięgać po tego typu książki? Jak już wyżej pisałam, doświadczenie innych może być dla nas źródłem wiedzy czy inspiracji. Do poradników warto podejść z dystansem, nie brać wszystkiego dosłownie, a także wybierać dla siebie tylko to, co uznamy za cenne. Jednak pamiętaj też o tym, że większość tego rodzaju lektury napisana jest przez rodziców, dzięki czemu znajdziemy w niej pocieszenie oraz wsparcie.

“Księga Rodzicielstwa Bliskości”

“(…) Rodzicielstwo bliskości jest tym, co rodzice robiliby w sposób naturalny, gdyby pozbawić ich wpływu”ekspertów”. Jest postrzegane jako kontrowersje tylko dlatego, że sprzeciwia się pewnym społecznym trendom, na przykład założeniu, że dla młodych rodziców ważniejsze jest takie wytrenowanie dziecka, żeby dopasowało się ono do ich życia, niż wejście z tym dzieckiem w bliski kontakt.”

Nowe wydanie “Księgi Rodzicielstwa Bliskości” autorstwa Williama i Marthy Sears, którzy są twórcami oraz niestrudzonymi propagatorami pojęcia rodzicielstwo bliskości. Księga jest jedną z 40 książek wydanych przez małżeństwo.

🔹Jak wcześnie stworzona więź pomoże dziecku się usamodzielnić?
🔹Czy noworodek wymusza płaczem noszenie?
🔹Jak duże musi być dziecko, aby być za duże na karmienie piersią?
🔹Jaka jest rola ojca w opiece nad niemowlęciem?
🔹Czy przez cały czas musimy być skupieni na dziecku?

Odpowiedź na te pytania oraz 7 filarów rodzicielstwa bliskości znajdziecie w książce. 

“Dobra relacja”

“Dobra relacja”. W jednym z rodzajów czytamy, że prośba jest strategią zapraszającą dziecko do współpracy. Nauczyłam się kiedyś prosić, ale stanowczo i bez możliwości odmowy, dlatego nowe podejście nie jest dla mnie takie proste, ale uczę się.

Książkę polecam, nie jako podręcznik jak być idealnym rodzicem, ale okazję do oczyszczania i odtworzenia umysłu. Autorka, Małgorzata Musiał na bazie swoich doświadczeń pokazuje, że nie jesteśmy w stanie czuwać nad wszystkimi emocjami domowników oraz, że dobre relacje to klucz. W prosty sposób opisuje narzędzia, którymi możemy starać się pokonywać rodzicielskie trudności.

“Czytanie na głos”

“Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje” to książka, która dla mam z “naszego kreatywnego grona” opowiada o czymś tak oczywistym, normalnym i codziennym, że gdy po raz pierwszy pokazałam ją w relacjach na Instagramie, dostałam sporo wiadomości, że ale jak to, po co w ogóle taka książka. Niestety smutna prawda jest taka, że w wielu domach głośne czytanie (lub w ogóle czytanie) nie jest praktykowane.

Badania dowodzą, że głośne czytanie pomaga dzieciom na wielu płaszczyznach, od nauki pisania i czytania po umiejętności interpersonalne. Jeśli brakuje Ci argumentów w rozmowie z innymi lub jeśli nie widzisz potrzeby czytania – ta książka jest dla Ciebie! Co w niej znajdziesz:

  • sposoby na odnalezienie przyjemności w czytaniu,
  • pomysły na aktywności związane z książką,
  • sprawdzone techniki i strategie.

“Mów, słuchaj i zrozum”

“Mów, słuchaj i zrozum. Zadbaj o poczucie własnej wartości swojego dziecka”, czyli książka o tym jak budować więź na co dzień. Myślę, że nie jest Ci obce stwierdzenie “można jeść i się nie najeść”. To tak samo, jak można słuchać i nie usłyszeć, a zrozumieć to już najwyższy poziom wtajemniczenia.

Ta książka jest dla rodziców, którzy chcą nauczyć się słuchać swojego dziecka z uwagą, tak aby stworzyć prawdziwe porozumienie. Ponadto porady w niej zawarte pomogą komunikować się w trudnych oraz stresujących sytuacjach. Dzieci, które mają zdrowe poczucie własnej wartości z odwagą poznają świat, a także biorą odpowiedzialność za swoje czyny. Jak przez uważną komunikację budować w dziecku to poczucie? W książce znajdziesz praktyczne porady, opisy prawdziwych sytuacji oraz ćwiczenia.

“Porozumienie przez współpracę”

“Porozumienie przez współpracę. Jak stworzyć partnerską relację ze swoim dzieckiem” to jedna z najnowszych pozycji w ofercie wydawnictwa Mamania. Napisana przez dr. Rossa W. Greene`a, psychologa oraz autora bestsellerowych książek dla rodziców.

W tym poradniku autor przedstawia trzy etapy rozwiązywania problemów poprzez współdziałanie: etap empatii, precyzowania obaw dorosłego i zaproszenia. Ponadto podpowiada jak wydobyć z dziecka to, co najlepsze i nauczyć się rozwiązywać trudne sytuacje w sposób zadowalający obie strony. Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak przetrwać najcięższe etapy rodzicielstwa? Sprawdź jak na ten problem odpowiada dr Greene.

Masz ochotę poznać model działania zaproponowany przez autora? Poniżej zostawiam link do Ceneo**:

Wszystkie te książki wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie i co jakiś czas do nich zaglądam. Uważam, że warto mieć je w biblioteczce, nawet jeśli traktujemy je “z przymrużeniem oka”. I nie chodzi o to, że ktoś mówi nam jak mamy żyć lub wychowywać własne dzieci, ale bardzo często perspektywa innej osoby pomaga dostrzec swój błąd lub utwierdzić się w przekonaniu, że postępujemy właściwie.

*książki otrzymałam w ramach współpracy

**link z programu partnerskiego Ceneo

Dodaj komentarz