ROZMAWIAMY O EMOCJACH

Myślę, że doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że o emocjach z dziećmi należy rozmawiać już od maleńkości. Nazywać je, akceptować nawet te powszechnie postrzegane jako negatywne oraz uczyć dziecko dobrze je przeżywać. Jak radzić sobie ze złością czy szukać pocieszenia gdy nam smutno.

W związku z tym, że jest to niezwykle ważny temat, wspólnie z innymi mamami na Instagramie przeznaczyłyśmy na jego zgłębianie cały tydzień. Wszystkie inspiracje znajdziesz pod #kmw_uczucia oraz #kreatywnemamywyzwanie.

Poniżej możesz zobaczyć jak ten emocjonujący temat zrealizowałam z Zuzią i Helą. Zapraszam na fotorelację.

O UCZUCIACH

#KMW_UCZUCIA

Przede wszystkim nasz regał w bawialni. Tym razem w wersji minimalistycznej, głównie dlatego że w kwestii uczuć najwięcej mamy książek. Pomocy i zabawek niewiele. Zobacz jak to się prezentowało.

Regał tematyczny zawsze staram się komponować tak, aby znalazły się na nim książki, pomoce oraz zabawa sensoryczna na sucho. W tym tygodniu była to fasola barwiona na czerwono.

Jak się dzisiaj czujesz?

W budowaniu świadomości emocjonalnej ważne jest aby nazywać uczucia oraz pozwalać sobie na przeżywanie każdego, nawet tych postrzeganych negatywnie. Dobrze jest mieć świadomość tego jakie samopoczucie nam towarzyszy, a także w jaki sposób się objawia. W związku z tematem wyzwania, przygotowałam prosty uczuciometr (oczywiście sztuk dwie) aby zwrócić uwagę dziewczynek na ich samopoczucie oraz spróbować obserwować jak ono się zmienia w ciągu dnia i tygodnia. Do uczuć dopasowałam kolory. Dla ułatwienia można na nich narysować buźki, ale wpadłam na to dopiero pisząc post na Instagramie. Taka pomoc może posłużyć również do nauki dni tygodnia.

 

Prosty uczuciometr.

Do obserwacji nastroju w ciągu dnia oraz całego tygodnia.

Karty z emocjami.

Do rozmowy o emocjach posłużyły nam bardzo proste pomoce, czyli karty z emocjami (DINO – EMOCJE, poniżej znajdziesz link do ich pobrania w wersji PDF), emotki wycięte ze sklejki oraz twarz z wymiennymi oczami i ustami ze sznurka, które można układać w różne grymasy.

DINO – EMOCJE

W pliku DINO – EMOCJE znajdziesz karty trójdzielne oraz dinozaury bez twarzy, na których możecie narysować podpisane emocje. Możesz je zalaminować aby posłużyły Wam dłużej.

Zabawa sensoryczna

Na regale tematycznym zostawiam dla dziewczynek zabawę sensoryczną na sucho. Do tego staram się aby można ją było dość łatwo posprzątać. W przypadku ziaren fasoli nie jest to takie trudne. Zabawy mokre/na brudno organizuję osobno. W tygodniu z emocjami do zabawy sensorycznej zainspirowała mnie kultowa książka o emocjach, czyli “Kolorowy potwór” wyd. Mamania.

Smutek – niebieski, czyli ulubiony kolor Heli.

Na tacy kulki tapioki oraz szklane pastylki (można je zamówić na Allegro). Do tego barwiona na niebiesko woda oraz kilka dodatków również w kolorze niebieskim: klocki Lego Duplo, filcowe gwiazdki, lazurowy panel sensoryczny i udawane brylanciki.

Książka “Kolorowy potwór” to nie tylko nasz hit. Mamy ją w dwóch wersjach zwykłą oraz pop up, ale jest jeszcze kartonowa, no i druga część o przedszkolu. Jeśli jeszcze jej nie znasz, poniżej zostawiam link*.

*link wygenerowany z programu partnerskiego Ceneo

Dodaj komentarz