“PROJEKT BARNABEK” THE FAN BROTHERS

Mamy dziwne czasy, prawda? Z jednej strony totalna wolność, Internet wszędzie, towar nawet z drugiego końca świata jest u nas już po kilku dniach. W zasadzie brakuje nam jedynie teleportu. A jednocześnie ogranicza nas tak wiele rzeczy (w tym oczywiście pandemia). Trudno nam być innym, trudno akceptować i demonstrować własną odmienność. Bardzo często opinie o samym sobie budujemy na podstawie tego, co inni o nas mówią. Ponadto czujemy parcie na bycie doskonałymi, a definicję tej doskonałości tworzymy na podstawie porównywania się do osób z otoczenia.

Uważam, że prawdziwi przyjaciele są przy sobie, niezależnie od tego jak bardzo różnią się od całej reszty. Dziś chciałabym opowiedzieć Ci o książce, która jest pochwałą odmienności, która uświadamia, że przyjaźń i wierność ideałom to najważniejsze wartości.

“PROJEKT BARNABEK”

THE FAN BROTHERS

“Projekt Barnabek”

Autor: Terry, Eric i Devin Fan

Wydawnictwo: Skład Papieru

Kategoria: dla dzieci od 4 lat

Ilość stron: 74

Premiera: 10.11.2021

Opis z okładki: “Oto Barnabek – w połowie mysz, w połowie słoń. Miał być Zwierzęciem Doskonałym, jednak coś poszło nie tak i został Nieudanym Projektem. Podobno nie jest wystarczająco milutki, uroczy i puchaty. Zielone Skafandry zamknęły go pod kloszem w tajnym laboratorium, zabrały mu wolność… ale nie marzenia. A Barnabek marzy o jednym. O ucieczce!”

Tytułowy bohater książki to nieudany projekt tajnego laboratorium, ukrytego głęboko pod ziemią, pod sklepem “Zwierzę doskonałe”. Pewnego dnia opiekunowie projektów Zielone Skafandry odwiedzają dział, do którego trafił Barnabek. Pochylają się nad każdym kloszem, opukują, szturchają, po czym przybijają na każdym czerwoną pieczątkę i wychodzą. Na pieczątce widniał napis: PORAŻKA. Od karalucha Pipa Barnabek dowiaduje się, że zostanie przerobiony, co budzi w nim szereg obaw, na przykład o to czy przyjaciele go rozpoznają? I w końcu wolę ucieczki.

Mały myszo – słoń Barnabek jest marzycielem. Wyobraża sobie jak wygląda życie poza laboratorium i pragnie pewnego dnia usiąść nocą na trawie, i popatrzeć w gwiazdy. To dzięki tym pragnieniom znajduje w sobie siłę aby stwierdzić: “Nic nie jest niemożliwe” i trąbnąć z całych sił aby rozbić klosz. Gdy tylko odzyskuje wolność, pomaga reszcie zwierzaków również się uwolnić. Rozpoczyna się ich podróż na powierzchnię.

SKLEP ZWIERZĘ DOSKONAŁE

Historia ucieczki nieudanych projektów uczy nas aby nie porzucać nigdy swoich marzeń, a także tego, że najważniejsza jest samoakceptacja. Jeśli nie kochasz samego siebie, kto inny ma cię pokochać! To największa prawda. Nie ważne jak bardzo różnisz się od innych, czy odbiegasz od “ideału”.

DROGA NA WOLNOŚĆ PROWADZI PRZEZ WNĘTRZE SKLEPU

W sklepie Zwierzę Doskonałe nasz mały bohater staje twarzą w twarz z Barnabusiem – idealną wersją siebie. Przez chwilę zasmuca go ten widok, jednak przyjaciel Pip odciąga go od tych myśli, ponieważ za progiem czeka na nich prawdziwy świat. I chociaż według twórców projektu Barnabek nie jest doskonały, nareszcie jest wolny. Ten świat, o którym marzył jest znacznie większy niż przypuszczał. Wspólnie z innymi “porażkami” znaleźli sobie w sam raz na dom.

“(…) I choć niekiedy mieli pod górkę …to zawsze trzymali się razem.”

Niesamowita i ponadczasowa opowieść to najnowsza perełka wśród wydań wydawnictwa Skład Papieru. Poza treścią, zachwycające jest również wydanie – format, ciemna stonowana okładka oraz cudowne ilustracje. Jeśli masz ochotę bliżej poznać historię Barnabka, zostawiam link:

Po więcej recenzji oraz inspiracji do zabaw zajrzyj tutaj:

Dodaj komentarz