PROSTE UKŁADANKI Z SERDUSZKAMI

Osobiście nie jestem wielką fanką Walentynek. Od dłuższego czasu to dla mnie dzień jak co dzień. Może się starzeję, czy coś … Nie wiem, z natury jestem (podobnie jak mój mąż) mało wylewna i powściągliwa jeśli chodzi o okazywanie uczuć. Oczywiście nie w stosunku do Zuzi i Heli, te dwie słodkie istoty mogę zacałowywać czy tulić bez końca. Mam nadzieję, że dzięki temu w przyszłości będą odważne w wyrażaniu własnych uczuć.

Jeśli jesteś ze mną od jakiegoś czasu, mam nadzieję, że już gdzieś obiło Ci się o uszy (tutaj raczej oczy), że organizuję na Instagramie wyzwanie dla mam, które chcą kreatywnie bawić się ze swoimi dziećmi. Wyzwanie, jak większość tego typu akcji na IG, polega na tym, że ja wspólnie z zespołem zadajemy temat, a zadaniem uczestników jest ten temat zinterpretować przygotowując zabawę. Opublikować ją i odpowiednio oznaczyć. Organizatorki wyzwania, czyli ja i dziewczyny z zespołu według grafiku udostępniają perełki w swoich relacjach. Jaki to ma cel, sens? Po pierwsze taki, że dzięki temu inspiracje do zabaw są zebrane pod jednym hasztagiem. Po drugie uczestnicy wyzwania dzięki naszemu zaangażowaniu pod ich treściami, w tym udostępnieniu w relacjach, mają szansę na dotarcie do większej ilości osób, a tym samym na rozwój swojego profilu.

Pewnie teraz zastanawiasz się jaki to ma związek z tematem tego wpisu. Masz rację ciężko doszukać się związku ;), dlatego przechodzę do treści właściwej. W dniach 13.02 – 16.02, ponieważ to tydzień, w którym obchodzimy Walentynki, zaproponowałyśmy temat: W RYTMIE SERCA (inspiracji możesz szukać pod #kmw_serce). Temat jest odrobinę przewrotny i nieoczywisty z kilku powodów, między innymi dlatego, że nie wszyscy Walentynki świętują, a wpleść serce w zabawę mogą nawet przeciwnicy tego święta. Dodatkowo sformułowany w ten sposób temat przewodni tygodnia daje szersze pole do popisu. Moje układanki, które możesz zobaczyć poniżej, są ultra proste, do ich przygotowania nie potrzeba ani dużo czasu, ani tony materiałów. Jeśli tak, jak ja jesteś zwolennikiem prostych rozwiązań i szukasz pomysłu, zapraszam po inspiracje.

KOLOROWE SERDUSZKA

ODTWARZANIE WZORU

Pierwsza układanka to coś w rodzaju układanki lewopółkulowej, w której zadaniem jest odtworzenie wzoru z karty. W przygotowaniu tej pomocy/zabawki pomógł mi mój niezastąpiony laser. Serduszka w trzech rozmiarach wycięłam ze sklejki oraz pomalowałam je pisakami z farbą akrylową. Następnie przygotowałam karty z wzorami, tym razem w kształcie serc. Serduszka układamy jedno na drugim. Wiem, że nie każdy posiada laser. Serduszka ze sklejki możesz zastąpić takimi wyciętymi z kolorowego papieru, filcu lub pianki kreatywnej.

Dlaczego warto korzystać z układanek, które angażują lewą półkulę mózgu? Odpowiada ona za:

  • dostrzeganie reguł,
  • planowanie,
  • wyciąganie wniosków,
  • reagowanie racjonalne,
  • wykonywanie poleceń,
  • czytanie,
  • pisanie,
  • myślenie logiczne,
  • analizowanie.

Dziecko może się nauczyć tekstu piosenki lub recytować liczby, ale to nie znaczy, że rozumie co mówi. To właśnie dzięki ćwiczeniu lewej półkuli mózgu nauczy się liczyć lub wypowiadać wyuczony na pamięć tekst ze zrozumieniem.

UKŁADANKA CECHY WSPÓLNE

LOGICZNE MYŚLENIE

Druga układanka to zadanie polegające na odpowiednim ułożeniu serduszek według wskazanego rozmiaru i koloru. Wykorzystałam do niej te same serduszka ze sklejki oraz planszę, którą zrobiłam z kartonu. Można oczywiście zrobić większą i ja na pewno zrobię, ale to był pierwszy raz Zuzi i Heli z tego typu układanką, chciałam zobaczyć czy je zainteresuje oraz jak sobie poradzą. Starsza, Zuzia potrzebowała chwili aby dostrzec regułę. Młodsza, Hela w ogóle nie podjęła próby układania. To też jest ok, nie zmuszam. Przyjdzie czas.

Osobiście bardzo lubię zabawy, które mogę przygotować szybko, takie, które pomimo prostoty niosą za sobą korzyści dla rozwoju dziecka oraz takie, które będę mogła wykorzystać na kilka sposobów (jak tutaj kolorowe serduszka). Mam nadzieję, że moje nieskomplikowane propozycje przypadną Ci do gustu, a po więcej inspiracji do zabaw zajrzyj do zakładki ZABAWY I KSIĄŻKI, lub kliknij link poniżej.

Dodaj komentarz