PRZEPLATANKA ZIMOWA ZABAWA + SZABLONY

Czy wiesz, jak ważne jest wspieranie motoryki małej? Wszystkie ćwiczenia małych rączek już od niemowlęctwa, czyli klaskanie, masowanie, zabawy paluszkowe i potem otwieranie/zamykanie pojemników, wkładanie/wyjmowanie przedmiotów to wstęp do nauki pisania oraz czytania. Aktywności związane z ćwiczeniem motoryki małej mają również wpływ na inne obszary rozwoju, na przykład trenują cierpliwość. Bardzo często zadania kształtujące mięsnie dłoni wymagają skupienia, koncentracji na zadaniu, a także precyzji. Dzięki temu mogą działać wyciszająco.

W tym wpisie znajdziesz zabawę, która po pierwsze jest prosta do przygotowania, po drugie ćwiczy małe (i większe) rączki, po trzecie możesz dodawać do niej kolejne poziomy trudności. Zapraszam na zabawę w Zimową przeplatankę, a na końcu strony czekają na Ciebie szablony do pobrania.

ZIMOWA PRZEPLATANKA

Podejrzewam, że już wiesz, że lubię łatwe zabawy z możliwością podnoszenia ich poziomu trudności. Bardzo często wspomagam się różnymi szablonami i wiem, że ktoś mógłby uznać to za mało kreatywne, ale ja po kilku latach intensywnych kreatywnych szaleństw doszłam do etapu, w którym doceniam wszelkie ułatwiacze. Uważam, że nie zawsze trzeba “kombinować”, bo mniej znaczy więcej. Na ten rok moim postanowieniem jest robić mniej, ale lepiej i mądrzej!

Zabawę, o której dzisiaj piszę możesz rozszerzyć o trudniejsze poziomy. W podstawowej wersji zadaniem dziecka jest stworzenie przeplatanki w dowolny sposób. Z pozoru jest to dość proste, ale tylko z pozoru (próbowałam). Jeśli uważasz, że dla Twojego dziecka będzie to zbyt łatwe zadanie, możesz poprosić aby przygotowało sweterek lub czapkę (w zabawie z użyciem moich szablonów) według ustalonego wzoru. Jeżeli i to okaże się zbyt proste, pokaż wzór i schowaj, aby ćwiczenie motoryki małej połączyć z treningiem pamięci.

Jak przygotować taką aktywność? Na początku zjedź nieco niżej i pobierz darmowe szablony. Jeżeli wolisz narysuj sweterek, czapkę lub inną zimową część garderoby. Następnie zrób nacięcia w równych odstępach. Do przeplatania przygotuj paski kolorowego papieru. Im będą cieńsze, tym więcej zabawy (swoją drogą przecinanie papieru na paski to też dobre ćwiczenie rączek, więc do tego etapu przygotowań możesz zaprosić dziecko).

KLIKNIJ PRZYCISK PONIŻEJ ABY POBRAĆ SZABLONY:

Wiem, że lepiej jest skoncentrować się na jednej aktywności na raz, ale … W naszym domowym przedszkolu “zajęcia” najczęściej składają się z wielu elementów (oczywiście w miarę możliwości i przede wszystkim ochoty moich dziewczynek). Tutaj można dodać na przykład powtórzenie słówek po angielsku – części garderoby lub nazwy kolorów. Możesz w trakcie przeplatania włączyć słuchowisko, nam najczęściej towarzyszy aplikacja Pomelody.

Dodaj komentarz