Przewodniki po świecie duchowości!

Większości z nas duchowość kojarzy się z religią, a wcale tak nie musi być (wręcz nie powinno) i chociaż rozważania na jej temat dzielą się na trzy płaszczyzny, w tym na płaszczyznę teologiczną, duchowość nie odnosi się do żadnego konkretnego wyznania. Co więcej przeżycia związane z duchowością, przeżycia mistyczne owocują głównie przez wyższy stopień rozwoju wewnętrznego i w związku z tym, dziś kilka słów na temat dwóch książek, które traktują o duchowości w odniesieniu do dzieci oraz rodziców.

Światło w tobie. Przewodnik dla rodziców i dzieci po duchowości wolnej od religii”. 10 rytuałów, dzięki którym odkryjesz swój wewnętrzny świat.

Autorka: Marie-Josée Arel

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Miłość jest magiczna. Przewodnik dla dzieci i rodziców po świecie osobistej duchowości”. 10 działań, które zmieniają świat na lepszy.

Autorka: Marie-Josée Arel

Wydawnictwo: CoJaNaTo

Autorka tych przewodników Marie-Josée Arel to żona i matka oraz kobieta biznesu. Jej specjalizacją są komunikacja i teologia. Uważa, że dbałość o życie duchowe prowadzi do rozkwitu w życiu. Marzy o inspirowaniu ludzi do wejścia na drogę duchowych poszukiwań. Swoimi odkryciami w dziedzinie duchowości dzieli się w różnych książkach oraz Internecie. Ja osobiście byłam bardzo zaintrygowana tymi pozycjami, ponieważ nieczęsto spotykam się z tematyką duchowości w kontekście dzieci, ale myślę, że jest to związane z tym, o czy pisałam na początku, trudno jest nam oddzielić to od kwestii wiary, dlatego tym bardziej ucieszyła mnie propozycja recenzji od wydawnictwa :).

Bardzo dziękuję za zaufanie!

“ŚWIATŁO W TOBIE”

Światło w tobie. Przewodnik dla rodziców i dzieci po duchowości wolnej od religii”. 10 rytuałów, dzięki którym odkryjesz swój wewnętrzny świat.

Ta część to rytuały i zabawa. Znajdziemy w niej części teoretyczne omawiające kolejne zagadnienia oraz zadania praktyczne, które mają pomóc dziecku, rodzicom, dziadkom czy opiekunom w odkrywaniu czy jest duchowość. Plus na samym końcu karty, których dziecko może użyć do opisania swoich uczuć (można te karty pobrać również ze strony wydawnictwa). Autorka od początku prowadzi nas oraz towarzyszy w odkrywaniu wnętrza, a także tłumaczy jak pracować z książka.

MANTRA – POWTARZANIE ABY SIĘ UMOCNIĆ

Po części teoretycznej, którą czyta się w oka mgnieniu, dochodzimy do rytuałów takich jak:

 • odkrywanie swojego potencjału
 • rozpoznawanie i rozumienie emocji
 • proszenie, dziękowanie, znajdowanie ulgi i pocieszenia
 • uważność – zanurzenie się tu i teraz
 • mantra – powtarzanie słów lub krótkiej frazy aby się umocnić
 • zaprzyjaźnienie się z ciszą medytacyjną
 • wędrowanie z intencją wsparcia jakiegoś celu lub odwiedzenia jakiegoś miejsca

Z pewnością to nie wszystkie rytuały, które warto praktykować. Ja każdego dnia staram się wzbudzać w sobie wdzięczność, chociażby za błahostkę. Gdy mamy gorszy dzień, jestem wdzięczna za to, że wszyscy żyją. A w związku z tym, moim drugim rytuałem jest przyznawanie sobie – mamie “gwiazdek” – nie raz za to, że właśnie wszyscy dotrwali do wieczora, a nie raz za obiad, sprzątanie, wspólne śpiewanie, fajną zabawę czy inne, po prostu zauważam swoją zasługę i poklepuję samą siebie po ramieniu. Mama też jest ważna, dodatkowo szczęśliwa mama to szczęśliwa rodzina.

“MIŁOŚĆ JEST MAGICZNA”

Miłość jest magiczna. Przewodnik dla dzieci i rodziców po świecie osobistej duchowości”. 10 działań, które zmieniają świat na lepszy.

Druga część zawiera 10 działań, które sprawią, że miłość rozbłyśnie oraz mają sprawić, że świat zmieni się na lepszy. Znajdziemy w niej część teoretyczną, sylwetki znanych osób, cytaty oraz zadania, które mają pokazać młodej osobie, że należy do społeczności (zaczynając od rodziny), a jej członkowie zależą od siebie wzajemnie. Autorka dołożyła wszelkich starań aby zadania były na tyle krótkie, aby można je było wpleść w codzienność, ponieważ jak sama podkreśla jest zapracowaną mamą. Oczywiście tak samo jak poprzednia część i ta pozbawiona jest warstwy religijnej.

Jak włączyć magię miłości w życiu codziennym? Oto sposoby zmieniania świata na lepsze:

 • używaj swoich talentów
 • pomagaj
 • często się uśmiechaj
 • okazuj empatię
 • bądź uprzejmy
 • dziel się
 • zajmuj swoje miejsce
 • dbaj o otoczenie
 • wybaczaj
 • angażuj się w wolontariat
JAK PRZYWRÓCIĆ UŚMIECH

Podsumowując uważam, że oba poradniki warto mieć pod ręką. Zależy mi na słuchaniu siebie i mam nadzieję nauczyć tego swoje dziewczynki, a ponieważ według mnie najlepszą formą nauki jest zabawa, to z chęcią sięgam po tego typu pozycje. Warto jeszcze raz na koniec zaznaczyć, że choć obie książki dotyczą rozwoju i świadomości duchowej, są pozbawione warstwy religijnej.

POLECAM!

Po więcej książek, zabaw i darmowych materiałów odsyłam Cię tutaj:

Dodaj komentarz