UKŁADANKA KOLOROWE KWIATY + PLIK

Zbliża się wiosna i szczerze liczę na to, że nie tylko ta kalendarzowa. Mam nadzieję, że wokół zacznie się zielenić i wkrótce zakwitną kwiaty. Tymczasem zanim za oknem zobaczymy kolorowe kwiaty mam dla Ciebie układankę, dzięki której wiosna pojawi się szybciej w Waszych zabawach.

Jest to układanka angażująca lewą półkulę mózgu. W tym wpisie znajdziesz opis jak wykonać ją w domu, wskazówki dotyczące poziomów trudności oraz otrzymasz plik do pobrania. Zapraszam!

KOLOROWE KWIATY

UKŁADANKA LEWOPÓŁKULOWA

O zaletach układanek stymulujących lewą półkulę mózgu pisałam już kilka razy, ale myślę, że nie zaszkodzi powtórzyć.

Lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za:

  • dostrzeganie reguł,
  • planowanie,
  • wyciąganie wniosków,
  • reagowanie racjonalne,
  • wykonywanie poleceń,
  • czytanie,
  • pisanie,
  • myślenie logiczne,
  • analizowanie.

Z okazji Walentynek pokazywałam proste układanki z serduszkami, jeśli jeszcze nie widziałaś/łeś tego wpisu zostawiam link.

Jak wykonać układankę?

Masz dwie możliwości: 1. zrobić układankę z kartonu, podobnie jak ja; 2. pobrać plik do druku i przygotować układankę na jego podstawie. W pliku znajdziesz kwiaty z kolorowymi i białymi środkami. Te drugie możesz wykorzystać do układania wzorów lub pokolorować i przygotować swoje kombinacje. W materiałach nie ma kółek do środka kwiatów, wytnij je z kolorowego papieru. Plik zawiera również podłużne karty z wzorami.

Układanka Kolorowe kwiaty – poziom I

Jak pisałam we wstępie, układankę można wykorzystać stopniując poziomy trudności. Pierwszy poziom to podstawowy sorter kolorów, czyli do na przykład różowego kwiatu dopasowujemy różowy środek. W pliku znajdziesz 4 kolory – różowy, pomarańczowy, żółty i niebieski.

Układanka Kolorowe kwiaty – poziom II

Kolejny poziom trudności to układanie pojedynczych kwiatów i środków według kart. Możesz wykorzystać gotowe karty lub te, które pokolorujesz samodzielnie. Na zdjęciu poniżej nie wszystkie karty są wycięte, ponieważ w takiej formie mogę Wam posłużyć do układania poziomu trudności III.

Układanka Kolorowe kwiaty – poziom III

Trzeci poziom trudności to układanie całych sekwencji, czyli według kart w prostokącie lub podłużnych. Zanim przejdziecie do układania wytłumacz dziecku, że zadanie jest dwuetapowe – najpierw należy ułożyć same kwiaty, a następnie środki. Dlaczego? Ponieważ ma to służyć zrozumieniu pojęcia schematu. Pamiętaj, że jest to układanka angażująca lewą półkulę mózgu, dzięki której dziecko nauczy się dzielić zadanie na etapy.

Aby “stworzyć” więcej karty z wzorami, możesz je obracać, a karty podłużne wykorzysta w pionie i poziomie.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do tego typu aktywności. Jeśli tak, poniżej zostawiam link do pobrania darmowych kart z układanką Kolorowe kwiaty (jest to bezpośredni link do dysku, który zostawiam tylko pod tym wpisem ponieważ zależy mi na odwiedzinach nie tylko w zakładce z materiałami). Jeśli uznasz, że czegoś jest za mało w tym pliku, napisz do mnie w komentarzu poniżej lub na IG: @przybylska_tworzy

Dodaj komentarz