WYZWANIA FOTO NA INSTAGRAMIE

Wychodzą jak grzyby po deszczu, ale w tym wypadku to dobrze, ponieważ świadczy to o tym, że wciąż chcemy się rozwijać. Wyzwania fotograficzne na Instagramie, bo o nich dziś mowa niosą ze sobą wiele korzyści zarówno dla pomysłodawcy i organizatora, jak i dla osób biorących w nich udział. Na początku opowiem Ci o zaletach wyzwań, potem podpowiem jak rozkręcić własne, a na koniec będzie lista już działających na IG. Zapraszam do lektury!

Chcesz się doskonalić i rozwijać swoje umiejętności w robieniu zdjęć? Chcesz poznać nowe osoby, które podzielają Twoją pasję? A możesz szukasz inspiracji? To wszystko oraz więcej korzyści znajdziesz biorąc udział w wyzwaniach fotograficznych organizowanych na Instagramie.

ZALETY WYZWAŃ

DLA ORGANIZATORA I OSÓB BIORĄCYCH UDZIAŁ

DLA ORGANIZATORA:

 • nowe obserwacje,
 • więcej polubień,
 • więcej wejść na profil,
 • prestiż,
 • inspirowanie.

DLA UCZESTNIKÓW:

 • zdobywanie wiedzy,
 • motywacja do działania, zmiany i rozwoju,
 • nowe znajomości,
 • więcej polubień,
 • więcej wejść na profil,
 • trening kreatywności,
 • szansa na udostępnienie lub repost.

Organizator wyzwania może liczyć na to, że osoby biorące w nim udział zaobserwują jego konto. To by było nawet wskazane, po pierwsze aby być na bieżąco z tematami przewodnimi zabawy, a po drugie licząc na udostępnienie lub repost, tak by “wypadało”. Wbrew pozorom prowadzenie wyzwania nie jest takie proste. Sama często dostaję wiadomości dlaczego nie komentuję postów czy nie udostępniam wszystkiego. Niestety, każde wyzwanie rządzi się swoimi prawami. Najczęściej pomysłodawca oczekuje interpretacji zadanego tematu, oznaczenia odpowiedniego hasztagu oraz swojego konta. Coraz rzadziej wymagana jest obserwacja, ponieważ nie zawsze dany profil znajduje się w obszarze naszych zainteresowań. Jednak jeśli nie przestrzegasz wszystkich zasad, nie oczekuj zbyt wiele od tej drugiej strony. Wyzwania niestety bardzo często traktowane są jako sposób aby się “wybić”. Ale to zupełnie inny temat.

Dla uczestników, wyzwanie foto to okazja do tego, aby doskonalić swoje umiejętności. Twórcy bardzo często dzielą się swoją wiedza. Piszą o podstawach, zdradzają tricki czy podpowiadają jak w ciekawy sposób obrabiać zdjęcia. Dzięki temu Twoje zdjęcia zyskają na jakości oraz zaciekawią. Co więcej wchodząc w wyzwaniowy hasztag znajdziesz mnóstwo inspiracji oraz poznasz osoby, które podzielają Twoją pasję.

STWÓRZ WŁASNE WYZWANIE

JAK ROZKRĘCIĆ #

TWOJA PASJA = TWOJE WYZWANIE

Osobiście o stworzeniu swojego wyzwania #kreatywnemamywyzwanie myślałam od pierwszych chwil na IG. Pomysł ten tworzył się w mojej głowie, aż natrafiłam na osobę, która pozytywnie zmotywowała mnie do spisania reguł i rozpoczęcia działania. Moja pierwsza zabawa ruszyła w Dzień Ziemi. Nie miałam wtedy nawet 1tys. obserwujących. Moim założeniem było motywowanie do kreatywnego działania, zbieranie inspiracji oraz promowanie innych. To ostanie było głównym założeniem. Wspólnie z kilkoma dziewczynami, którym jestem niezwykle wdzięczna za to, że mi zaufały i zgodziły się mnie wspierać, od początku udostępniałyśmy wszystko, co pojawiło się pod naszym #. Z czasem musiałam zmienić reguły, ponieważ ilość uczestników przerosła moje oczekiwania.

Co zrobić aby rozkręcić swoje wyzwanie? Przede wszystkim postaw na swoją pasję, nie próbuj nic na siłę, bo na przykład jest modne. Zaufaj mi, że szybko Ci się znudzi. Zastanów się co tak do szpiku kości Cię kręci i zacznij działać. Spisz sobie zasady i wymyśl swój hasztag (aby sprawdzić, że taki jeszcze nie istnieje, wejdź w lupkę, w polu wyszukiwania wpisz treść #, jeśli nikt inny do tej pory go nie wymyślił pojawi się komunikat “brak wyników wyszukiwania”). Następnie poszukaj wsparcia u “dużych kont”. Nawet jeśli chcesz działać solo, fajnie jest poszukać sobie takiego sponsora, który puści informację w świat. Komunikację o wyzwaniu rozpocznij jeszcze zanim się ono rozpocznie, uchyl rąbka tajemnicy, zapowiedz, że tworzysz coś nowego. W BIO unikamy używania #, z wyjątkiem własnych, dlatego dodaj go do swojego opisu oraz stwórz relację wyróżnioną z zasadami wyzwania. Opowiedz też o tym, jakie korzyści niesie udział w wyzwaniach, możesz skorzystać z listy powyżej. No i zacznij działać. Zaangażuj się u uczestników, a na pewno zachęcisz ich do powrotu.

DZIAŁAJĄCE WYZWANIA

LISTA NA CAŁY TYDZIEŃ

Na samym początku zachęcam Cię do pobrania listy kreatywnych wyzwań, która stworzyłam, znajdziesz ją tutaj (szukaj pliku INSTA ŚCIĄGA KREATYWNA):

Poniżej znajdziesz listę na cały tydzień. Po szczegóły oraz tematy przewodnie odsyłam Cię do organizatorów.

PONIEDZIAŁEK:

 • #babskimonday @iwona_boho_home (w poniedziałek wstawiamy zdjęcia interpretacji tematów, lista na cały miesiąc w wyróżnionych relacjach),
 • #pochwalnyponiedziałek @aellirenn (nie ma tematów, w poniedziałki chwalimy i doceniamy siebie).

WTOREK:

 • #fotowtorek_kfs @kobiecafotoszkola – największa legenda wśród wyzwań na IG. Na początku #instawtorek. Hasztag był zmieniany już kilka razy ze względu na ilość uczestników i pojawiających się zdjęć. Aby otrzymać temat na wtorek należy zapisać się na newsletter. Maila dostajemy w czwartek, a Dominika zdradza w nim dodatkowo tajniki fotografii. Trudno znaleźć inne tak wyjątkowe wyzwanie.

ŚRODA:

 • #kreatywnaśroda #kreatywnaśrodainu @inuinka (tutaj liczy się jak najbardziej kreatywna realizacja tematu, znajdziesz go w relacjach wyróżnionych, zdjęcia dodajemy w środy),
 • #bydomnamazowszu @domnamazowszu (tematy na cały miesiąc w relacjach),
 • #stylowasroda @kobietastylowa (tematy pojawiają się w relacjach, w piątek, zdjęcia dodajemy w środę).

CZWARTEK:

 • #czwartekwdzięczności #obudźwsobiewdzięczność @mamatworzy (myśl przewodnia danego tygodnia pojawia się w relacjach, w niedzielę),
 • #niebieskiczwartek @bibliofilem.byc (w czwartki dodajemy zdjęcia, na których kolorem przewodnim jest niebieski).

PIĄTEK:

 • #kolorowypiątek @marcepanowa_ (zdjęcia o dowolnej tematyce, z kolorem przewodnim obowiązującym na dany tydzień, znajdziesz je w relacjach wyróżnionych),
 • #piąteknapłasko #inspiredbykrolowamama @krolowamama (zdjęcia typu flatlay – z lotu ptaka, tematy na cały miesiąc w relacjach wyróżnionych).

WEEKEND:

 • #zróbsobiezdjęcie @patrzszerzej (fotograficzne wyzwanie autoportretowe z interpretacją danego tematu, od stycznia szukaj szczegółów u Moniki),
 • #weekendzprojektem @instaprojekt_com (tematy w relacjach, wyzwanie zaczyna się od piątku).

Chętnie dowiem się jak to jest u Ciebie, czy bierzesz udział w wyzwaniach, czy masz swoje ulubione? A może zmotywowałam Cię do działania? Daj znać tutaj w komentarzu lub napisz do mnie na IG @przybylska_tworzy. A jeśli chcesz zapoznać się z szerszym rozkładem na cały tydzień insta polecam ebooka Oliwii Buksińskiej @ELOBABA_ , zostawiam Ci link:

Dodaj komentarz