NAUKA ODCZYTYWANIA ZEGARA Z ASKATO

W dzisiejszych czasach zegarek analogowy ustępuje wersji cyfrowej. Przede wszystkim dlatego, że trudniej go odczytać. Jednak ja osobiście uważam, że ten tradycyjny zegar z cyframi wokół tarczy ma swój niepowtarzalny urok i od niego należy zacząć naukę odczytywania godzin.

ZEGAR Z SERII
POMYSŁOWY SKRZAT

W nauce odczytywania warto sięgnąć po pomoce takie jak Zegar.

Jest to zabawka drewniana składająca się z okrągłej podstawy, przypominającej tarcze zegara oraz 12 ruchomych, ponumerowanych klocków w różnych kolorach i kształtach (co na początku ułatwia umieszczenie klocków na właściwe miejsca). Na środku tarczy namalowane są minuty, oznaczone co 5, dzięki czemu gdy maluch opanuje już odczytywanie pełnych godzin, będzie mógł przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Zabawka Zegar łączy ze sobą przygotowanie do nauki odczytywania godzin oraz ćwiczenie motoryki małej, koordynacji ręka – oko i naukę kolorów, a także rozpoznawania cyfr od 1 do 12.

Niewątpliwie dla dziecka czas jest pojęciem abstrakcyjnym, podobnie jak jego odmierzanie. Upływ czegoś, czego nie da się zobaczyć może wprawiać w zakłopotanie. My rodzice posługujemy się zwrotami takimi, jak: „za 5 minut”, „jeszcze 15 minut i wracamy”, przeważnie nie zdając sobie sprawy z tego, że dla naszych pociech to nic nie znaczy (oczywiście to nie chodzi mi to, że należy przestać tak mówić, a jedynie o to, że musimy pomóc naszym dzieciom rozumieć czas).

Umiejętność odczytywania godziny “powinno” opanować dziecko na etapie edukacji wczesnoszkolnej, ale to oczywiście zależy od gotowości. Jeśli zauważysz, że Twój maluch częściej pyta o godzinę, prosi o pokazanie kiedy minie określona ilość czasu lub bacznie przygląda się zegarowi, myślę, że warto wtedy spróbować rozpocząć naukę.

Co daje dziecku nauka odczytywania godzin?

Nauka odczytywania godzin to bardzo istotny etap rozwoju dziecka. Opanowanie tej sztuki to dla malucha:
🔸
większa samodzielność i niezależność,
🔸
świadomość co, kiedy się wydarzy,
🔸
możliwość kontrolowania czasu na zabawę.

3. Jak i od czego zacząć?

🔸 na początek wytłumacz w prosty, obrazowy sposób czym jest czas,

🔸 wyjaśnij pojęcia: godzina, minuta, sekunda, pory dnia,

🔸 naukę rozpocznij od odczytywania pełnych godzin.

*wpis powstał we współpracy z marką Askato

Dodaj komentarz