DZIEŃ PSZCZÓŁ – ZBIÓR INSPIRACJI

Z całą pewnością wiesz, że jeśli ich zabraknie, brzydko mówiąc – mamy przechlapane! 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ale według mnie, podobnie jak w przypadku Dnia Ziemi, powinniśmy je świętować codziennie.

Dzień Pszczół to dla wielu przedszkolaków jedno z ulubionych nietypowych świąt, dlatego poniżej zostawiam kilka inspiracji zabaw, piękną książkę oraz nasz regał tematyczny. Zapraszam.

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Na początek wyjątkowo piękna książka od wyd. Jedność “Sekretne życie pszczół”. Sekrety zdradza w niej Pszczółka Brzęczółka. Opowiada o tym, jak przyszła na świat, jak jest zbudowana, a także jak wygląda jej dom, czyli ul. Ponadto w książce znajdziemy ciekawostki na temat tańca pszczół, tajemnych map, tajników produkcji miodu i kryjówkach. “Sekretne życie pszczół” to książka, którą warto mieć pod ręką podczas świętowania 20 maja i nie tylko.

ZABAWY NA DZIEŃ PSZCZÓŁ

Panel multi-sensoryczny i dotykowe memo.

W wykonaniu tego panelu bardzo pomógł mi laser, ponieważ nie dałabym rady wyciąć kartonu tak równo. Oczywiście gdybym go nie miała, próbowałabym ręcznie. Wycięte sensorki umieściłam w woreczku, losujemy je i z zamkniętymi oczami zgadujemy co na nich jest.

Plaster miodu z rolek po papierze i pszczółki z jajek niespodzianek.

W przygotowanie możesz zaangażować dzieci, a gotowe wykorzystajcie według uznania, na przykład do odgrywania scenek lub nauki liczenia.

Pszczoła z rolki i kolorowego papieru.

Tutaj wspólne tworzenie będzie formą zabawy. Moja pszczoła prezentuje się tak, jak na zdjęciu obok, a jaka będzie Wasza?

Naturalny ul z patyków.

Do przygotowania takiego ula potrzebujesz patyków, kleju i podstawy z kartonu. Pszczółki to pomalowane pisakami akrylowymi kamyki.

Segregowanie według rozmiaru.

Pszczółki wydrukowałam dwa razy i zalaminowałam. Jedna kartka jest podstawą, a z drugiej powycinałam osobno owady. Tutaj jeśli będzie za łatwo możecie spróbować po angielsku.

Pszczoła do malowania.

Podstawa z kartonu, farby i zabawa gotowa. Pomalowaną pszczółkę wykorzystaj jako ozdobę.

Pszczoła – układanka i tabliczka do pisaków suchościeralnych.

Elementy układanki powstały na podstawie wydruku. Moje są ze sklejki, ale kartonowe również się sprawdzą. Są pomalowane przez moją córkę, Zuzię (stąd kolory). Wydruk wykorzystałam do stworzenia tabliczki. Testowałam już różne metody, ale uważam, że najlepiej sprawdza się grubsza, bezbarwna taśma klejąca – najmniej się ściera.

Układanka pszczółka.

Jak widać, według poprzedniego szablonu stworzyłam również drugą układankę z podstawą. Tutaj kolory bardziej zbliżone do prawdziwych (chociaż wiem, że pszczoły nie są żółte).

Układanka lewopółkulowa pszczoły.

Elementy do tej układanki wydrukowane są na drukarce 3D przez Mamy Wydruki (IDŹ DO @MAMYWYDRUKI), ale na mojej stronie możesz ją pobrać w wersji papierowej, wejdź do zakładki POBIERZ MATERIAŁY i odszukaj plik “Plaster miodu”.

Nauka przez zabawę.

Podczas omawiania tematu pszczół warto się zatrzymać przy nauce liter (o ile już ich wszystkich nie znacie). Tutaj mamy P w wersji sensorycznej wykonane z kartonu i kleju na gorąco oraz P do wysypywania.

REGAŁ TEMATYCZNY

Na koniec zajrzyj jeszcze na nasz pszczeli regał tematyczny. Znajdują się na nim gotowe pomoce, książki, trochę “pomocy” z natury, coś sensorycznego i moje DIY.

Dodaj komentarz