KSIĄŻKI O ŚWIĘTACH BOŻEGO NARODZENIA
Zgodnie z tym, co pisałam w poprzednim wpisie o książkach na dobranoc, poniżej zapraszam na zestawienie pozycji o Świętach Bożego Narodzenia, które są w naszej biblioteczce. Część z nich mamy jeszcze z zeszłego roku, część kupiłam w tym, a jedna z pozycji trafiła do nas w ramach współpracy (zaznaczę która to).
Zdaję sobie sprawę z tego, że na rynku jest mnóstwo pięknych, kolorowych i klimatycznych książek o tematyce świątecznej. I bardzo dobrze, bo mamy w czym wybierać, jednak z drugiej strony, można zwariować. Sama mam ochotę zamówić jeszcze kilka, ale mam mocne postanowienie, że na ten rok to już komplet. A jeśli Ty chcesz uzupełnić Waszą biblioteczkę, zajrzyj do zestawienia poniżej, mam nadzieję, że znajdziesz coś interesującego. Kolejność nie ma znaczenia oraz nie wrzucam tutaj żadnych linków, musisz poszukać samodzielnie 😉
“Rodzina Pętelków czeka na święta”
Książka wyd. Zielona Sowa, autorstwa Barbary Supeł. Ta pozycja to swego rodzaju kalendarz adwentowy. W środku znajdziecie 24 opowiadania o tematyce zimowo-świątecznej oraz pomysły na zajęcia/zabawy, w które może zaangażować się cała rodzina. 1 grudnia mama Jadzi i Stasia bierze się za porządki w szafie, znajduje skarpetki bez par. Propozycja na zabawę również jest związana z tą częścią garderoby. Poza tym w książce “Rodzina Pętelków czeka na święta” mamy przepis na pierniczki, pomysł na kartkę dla sąsiadów oraz bombkę z czegokolwiek. Ja polowałam na tą książkę i cieszę się, że udało mi się ją znaleźć w Empiku.
“Czekając na Święta! Wyjątkowy kalendarz adwentowy”
Ten kalendarz to gratka dla miłośników okienek. W zasadzie z tym właśnie kojarzy mi się kalendarz adwentowy, z otwieraniem okienek. Gdy ja byłam dzieckiem przeważnie otwierało się okienka w bombonierce i to najchętniej wszystkie jednego dnia. Dziś na szczęście coraz bardziej powszechne jest tworzenie kalendarza z zadaniami lub upominkami. Forma książki może być ciekawą alternatywa lub sposobem na przetestowanie czy taki adwent przyjmie się w Waszej rodzinie. Książka “Czekając na Święta!” od wyd. ApiPapi to duża, klimatyczna pozycja z 24 okienkami, zawartość których zdradzają nam elfy. Te urocze stworzenia dzielą się z nami swoimi pomysłami na gry i zabawy, świąteczne dekoracje oraz sposobami jak wprowadzić się w świąteczny klimat. Warto wspomnieć, że do książki przypisana jest specjalna playlista na Spotify.
“Obchodzimy Boże Narodzenie”
Jakiś czas temu pisałam na swoim Instagramie, że książki wyd. Sam biorę w ciemno. Oni dają znać o nowościach, ja lecę zamawiam. Tak był i tym razem. “Obchodzimy Boże Narodzenie” to najnowsza cześć z serii Dlaczego? Kiedy? Jak? Jest to seria popularnonaukowa dedykowana dla dzieci w wieku od 3 roku życia. Wyd. Sam wydaje książki “montessorifriendly”, czyli takie, które są do bólu szczere, nie koloryzują, nie ukrywają, podają rzeczywistość taką, jaka jest. Książki w zrozumiały sposób przekazują wiedzę. Ich treść jest konsultowana z ekspertami, a ilustracje oddają rzeczywistość. No i wisienka na torcie, czyli format książki – skoroszyt na kółkach z okienkami. “Obchodzimy Boże Narodzenie” zawiera około 60 okienek. Dowiemy się z niej dlaczego w ogóle obchodzimy te święta, czym jest adwent, a także skąd wzięła się choinka. Jest to książka, którą mogę polecić osobom związanym z religią oraz tym, którzy święta obchodzą po świecku.
“Góralskie święta z Manią i Tyniem”
Wydawnictwo Jupi Jo doskonale wie, co mali czytelnicy lubią najbardziej, czyli ruchome elementy i okienka. Książka “Góralskie święta z Manią i Tyniem” to świąteczna opowieść, w której znajdujemy oba wyżej wspomniane. Jeśli podobnie jak bohaterowie książki wybieracie się w podróż na święta, ta pozycja będzie 100% lepsza niż tablet. Rodzeństwo, Mania i Tynio, wyjeżdżają z rodzicami po raz pierwszy na czas świąt na Podhale. Z początku podchodzą do wycieczki z niechęcia, ale na miejscu okazuje się, że góralskie Boże Narodzenie jest pełne atrakcji. Rodzina ogląda skoki narciarskie, przy Wigilijnej kolacji towarzyszy im góralska kapela, a także wybierają się na kulig z zaprzęgiem konnym. Mnie osobiście marzą się takie wyjazdowe święta, dlatego ta pozycja bardzo przypadła mi do gustu. Szata graficzna i mocne, kartonowe strony również na plus. (za egzemplarz dziękuję wydawnictwu)
“Boże Narodzenie” i “Miś Pracuś, pomocnik Mikołaja”
Te dwie książki umieściłam razem, ponieważ są to propozycje dla najmłodszych czytelników od jednego wydawnictwa. “Boże Narodzenie” oraz “Miś Pracuś, pomocnik Mikołaja” to książeczki z oferty wyd. Wilga. Ostanie w zestawieniu, które zawierają ruchome elementy – w pierwszej znajdziesz puzzle, w drugiej kołowrotek i części wysuwane. Czytanka – układanka “Boże Narodzenie” to świetna zabawa dla najmłodszych, a puzzle można ułożyć w świąteczną historię (warto też dodać, że elementy z różnych części w serii łączą się ze sobą). Książeczka składa się z 8 kartonowych stron oraz 5 puzzli. “Miś Pracuś” to również 8 sztywnych stron, na których miś wraz Mikołajem robią, pakują oraz dostarczają prezenty pod choinki.
“Opowiem ci, mamo o Świętym Mikołaju”
Z serii Opowiem ci, mamo… mamy jeszcze jedną książkę w swojej biblioteczce, tę o dinozaurach, dlatego byłam bardzo zadowolona, gdy dostaliśmy pod choinkę w zeszłym roku część o Świętym Mikołaju. Książka pochodzi z oferty wyd. Nasza Księgarnia. Dowiadujemy się z niej między innymi kto pomaga Mikołajowi, co zjada na śniadanie oraz co Święty robi latem. Poza ciekawostkami na temat Mikołaja, którego znają prawdopodobnie wszystkie dzieci, autorka Ola Woldańska – Płocińska wymienia kto jeszcze przynosi prezenty. Jak powstają prezenty? Kto zajmuje się reniferami? O co poprosić Świętego Mikołaja? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zajrzyj do książki “Opowiem ci, mamo o Świętym Mikołaju”
“Dziadek do orzechów”
To może nie jest pierwsza książka o której współcześnie myśli się na czas świąt, ale gdy ja byłam dzieckiem, to przy choince słuchaliśmy tej historii z zaciekawieniem. Klasyczna wersja ma około 200 lat, ta opowiedziana przez Paulinę Płatkowską to nowość (data premiery 09.11.2022) od wyd. Zielona Sowa. Historia o przygodach ożywających zabawek została dostosowana do najmłodszych czytelników/słuchaczy, ponieważ jest skrócona. Piękne ilustracje, wypełniające całe strony, podkreślają magię przygód bohaterów. Opowieść o Klarze i Fredzie rozpoczyna się w Wigilię, dlatego dla mnie to książka po którą idealnie będzie sięgnąć w czasie świąt. Tytułowy Dziadek do orzechów to figurka, którą Klara otrzymuje w prezencie od ojca chrzestnego. Od tego momentu w domu rodzeństwa zaczynają się dziać magiczne rzeczy.
W naszej świątecznej biblioteczce są jeszcze inne książki, ale o tych szczególnie chciałam Ci opowiedzieć. Mam nadzieję, że któraś z nich to będzie właśnie ta, której Ci brakowało. Jeśli tak, daj znać! Tutaj lub napisz na Instagramie. Na początku wspominałam, że nie będzie linków, ale to nie do końca prawda 😉 zostawię przekierowanie do mojego IG oraz do wpisu o książkach na dobranoc.