REGAŁ TEMATYCZNY JESIEŃ/LAS

Jesień w pełni, a ja dopiero przychodzę aby pokazać co na złotą porę roku przygotowałam dla Zuzi i Heli w ich bawialni. Mam nadzieję, że jeszcze zdążę Cię zainspirować ;).

Na początek kilka słów o tym, czym kieruję się układając regały tematyczne. Prawdopodobnie zauważyłaś/łeś, że moje “kreacje” różnią się od tych standardowych – montesoriańskich regałów, które z założenia są dość proste (na półkach pomoce eksponowane są minimalistycznie). W mojej wersji półki są wypełnione i uzupełnione dodatkami, które również można wykorzystać do zabawy. Dlaczego tak? Zuzia ma 4 lata, Hela skończy w piątek 3. Nie jesteśmy już na początku drogi, moje dziewczyny wiedzą o co chodzi z tymi regałami. Dodatkowe elementy nie rozpraszają ich uwagi, a tak, jak pisałam służą do zabawy. Poza tym to wynika z mojego poczucia estetyki. Część mojej kariery zawodowej skupiała się wokół szlifowania ekspozycji towaru, ponieważ pracowałam jako visual merchandiser w branży odzieżowej.

JESIEŃ I LAS

KĄCIK TEMATYCZNY W STYLU MONTESSORI

Przez większość wakacji w naszym kąciku było wszystko. Nie szykowałam nic szczególnego, ponieważ większość czasu spędzaliśmy poza domem. W związku z tym postanowiłam, że pierwszy regał tematyczny będzie jednocześnie zachwycał sam w sobie (przynajmniej mnie) oraz zawierał mieszankę pomocy gotowych i robionych przeze mnie, takich, które spodobają się zarówno Zuzi jak i Heli. W zasadzie można przyjąć, że podobną zasadą kieruję się za każdym razem. Pomiędzy moimi dziewczynkami jest 19 miesięcy różnicy, ale od samego początku włączania Heli w zabawy, chciała dorównywać starszej siostrze, dlatego pomoce na półkach nie są podzielone na poziomy trudności.

Z każdą rozpoczynającą się porą roku staram się porozmawiać z dziewczynkami o cechach charakterystycznych danego sezonu. Na naszym regale między innymi znalazła się karta mojego autorstwa przedstawiająca drzewo wiosną, latem, jesienią i zimą oraz książka “Było sobie drzewo” Wydawnictwa Jupi Jo, w której możemy znaleźć podobne ilustracje.

W naszym domu puzzle i układanki to jedne z najczęściej wybieranych zabawek/pomocy. Na jesiennym regale znalazły się puzzle progresywne “Zwierzątka w lesie” CzuCzu, układanka drewniana Studio Serio oraz kartonowe puzzle, które zrobiłam sama. Jak widać na opakowaniu puzzli CzuCzu dedykowane są dzieciom 2+. Mimo to uważam, że nie są zbyt dzidziusiowe dla moich dziewczyn, a zabawę z nimi możemy uzupełnić na przykład o dopasowanie do nich figurek poszczególnych zwierzaków.

Lubimy czytać, lubimy otaczać się książkami. Mamy ich w naszej biblioteczce wiele (część z nich otrzymałam w ramach współpracy barterowej, za co jestem wdzięczna każdemu wydawnictwu). Podczas organizowania kącików tematycznych staram się pomoce uzupełniać pozycjami związanymi z danym zagadnieniem. Tym razem wśród innych pozycji mamy “Jesień” z serii Czytaj z Albikiem oraz “Pożegnaj złość” Wydawnictwa Jupi Jo. Ta druga może nie jest bezpośrednio związana z tematem, ale występują w niej leśne zwierzęta.

Motoryka mała to ogólnie mówiąc czynności wykonywane przez dłonie. Dlaczego ważne jest jej ćwiczenie? Dlatego, że na przykład przygotowuje małego człowieka do nauki pisania. Poprzez zabawy wzmacniamy mięśnie dłoni, ćwiczymy chwyt pęsetowy, czyli przygotowujemy rączki do trzymania kredki czy długopisu. Motorykę małą możemy wspierać przez zabawy ze szczypcami – na półce mamy sortowanie drewnianych grzybków i żołędzi lub nawlekając korale.

Jesień jest bardzo inspirująca. Na tyle, że nie wszystkie przygotowane przeze mnie rzeczy znalazły się na półce. Sensoryczny jeż wylądował na podłodze obok. Podstawę zrobiła dla mnie Dorota, której inne projekty możesz zobaczyć klikając ten link IDŹ DO SENSOBOX. Jeżyk powstał na moje specjalne zamówienie, jest pokryty żywicą i możemy po nim rysować lub wylepić go ciastoliną. Ja do “stałej ekspozycji” przygotowałam koraliki i mini szczypce z patyczków, pomponika oraz gumki.

I jak Ci się podoba regał tematyczny w odsłonie JESIEŃ/LAS? Jeśli masz ochotę zostaw po sobie ślad pod filmikiem na moim Instagramie, link znajdziesz poniżej.

Dodaj komentarz