ŚWIĄTECZNE POMYSŁY NA ZABAWY

Nie ma co, Święta Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Bardzo lubię ten klimat i uważam, że to chyba rzeczywiście najbardziej wyjątkowy czas w roku. Zieleń drzewek, złoto ozdób i czerwień Mikołajów, wszystkie te elementy sprawiają, że nie możemy się doczekać Świąt oraz chcemy aby trwały jak najdłużej. Sam kalendarz adwentowy to dla dzieci wielka frajda (zwłaszcza taki z niespodziankami i zadaniami, a nie z samymi słodyczami), ale ten okres sam w sobie niesie wiele okazji na wyjątkowe wspólne chwile, na przykład tworzenie dekoracji czy kartek dla bliskich, ubieranie choinki, robienie pierniczków lub śpiewanie świątecznych piosenek.

Również w naszych zabawach od początku grudnia dominują świąteczne motywy i dziś zapraszam Cię na zestawienie inspiracji. Mam nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego. Będzie też jedna “polecajka” oraz link do darmowego zestawu z kodowaniem. Zapraszam!

NA POCZĄTEK ĆWICZYMY RĄCZKI

ŚWIĄTECZNA MOTORYKA MAŁA

Muszę Ci się pochwalić, że ta układanka, to był HIT na Instagramie. Tyle miłych słów, lajków i wyświetleń się nie spodziewałam!

Zestaw “Świąteczne kodowanie” składa się z kart z wzorami, kartonowej tabliczki, na której narysowałam gałązkę i przewlekłam sznurek oraz klamerek do prania, na które nakleiłam kolorowe kółka z papieru. Jeśli masz ochotę na zestaw (laminowanie karty + klamerki) daj znać, zrobię za rozsądną cenę. Natomiast materiały do wydrukowania znajdziesz tutaj (ostatni pakiet na stronie):

To ciekawe, że nieraz takie niepozorne rzeczy mogą wzbudzić tak duże zainteresowanie. Jestem z siebie dumna, bo oczywiście zależy mi aby poruszać i publikować wartościowe rzeczy. Wiem, że ten wpis ma być o świątecznych zabawach, ale nie mogę przy okazji wspomnieć o tym, że zdecydowanie nie tworzę dla poklasku, tworzę nasze zabawy z myślą o Zuzi i Heli. To czy one są zadowolone jest dla mnie najważniejsze, ale… wiadomo jako “twórca” chcę być doceniona i liczę na pozytywny odbiór.

Druga moja propozycja wspierająca motorykę małą to UKŁADANKA MIKOŁAJ. Z filcu wycięłam czapkę, wąsy oraz brodę Mikołaja, a do tych elementów przykleiłam rzepy. Ja swoją zrobiłam na pomocy stworzonej przez Olę, którą możecie znaleźć na Instagramie tutaj – ZAJRZYJ DO OLI – KLIK. Wiem, że nie każdy ją ma, ale każdy mieć powinien. Pomoc dydaktyczna “Głowa pełna zabawy” to układanka składająca się z drewnianej głowy, która z jednej strony ma rzepy, a z drugiej pomalowana jest farbą tablicową. W zestawie znajduje się również 15 filcowych, ruchomych elementów (oczy, brwi, nosy, usta), z których dziecko może układać różne wyrazy twarzy. Dodatkowo, głowa ma dziurki w uszach. Obecnie możecie ją zamówić na stronie Blue Sky Pomoce – KLIK (znajdziesz tam również mnóstwo innych, wspaniałych rzeczy). Pokazywałam już tutaj elementy z układanki lewopółkulowej podstawę i kulki wtyczki przy okazji zabaw z językiem angielskim.

Więcej szczegółów znajdziecie na sklepie, tutaj zostawiam link:

ĆWICZYMY SZARE KOMÓRKI

ŚWIĄTECZNA MATEMATYKA I LOGIKA

Dwustronna układanka “Bombki na choince”.

Układankę przygotowałam z dwóch warstw kartonu. Wycięłam dwa rozmiary kółek, dzięki czemu ruchome elementy łatwiej się łapie i umieszcza na swoich miejscach. Na kółeczkach z jednej strony napisałam cyfry od 1 do 10, a druga strona to fragmenty wycięte z drzewka. Układanka zawiera kontrolę błędu, czyli podpowiedź dla dziecka, czy element jest właściwie dopasowany – każde kółko jest zaznaczone innym kolorem.

Moja starsza córka, Zuzia ma w tej chwili 3,5 roku. Liczy czasem dobrze, czasem po swojemu. Jeszcze nie do końca łapie pojęcie ilości. Aczkolwiek potrafi wskazywać kolejno paluszkiem (powiedzmy 5 żelków), odliczyć i stwierdzić, ile ich jest. Oczywiście nie oczekuję ani nie wymagam nic więcej od niej. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to jeszcze małe dziecko. Młodsza Helusia niedawno skończyła dwa latka. Liczy jeden, dwa, trzy – koniec. W jej przypadku w ogóle nie ma mowy o matematyce, ale … to nie przeszkadza podsuwać zabaw tego typu. Zdecydowanie nie na siłę i jeśli dziecko ma fazę wrażliwą na litery i chce pisać, to nie ma co “wciskać” liczenia. Na pewno wiesz o co mi chodzi.

Świąteczna matematyka – pomysł nr dwa to sudoku z drewnianych dekoracji. Jak widać na zdjęciach przygotowanie takiej zabawy nie wymaga wiele wysiłku. Ja wykorzystałam (oczywiście) kawałek kartonu i sznurek jutowy, ale myślę równie dobrze sprawdzi się kartka papieru z narysowaną kratką. Dodatkowo cześć dekoracji pomalowałam na urocze, pastelowe kolory, aby w przyszłości zwiększyć poziom trudności. Na początek zamiast zasad tradycyjnego sudoku można poprosić dziecko o odwzorowanie układu, który zrobimy. Tutaj do zabawy dołączyłam książeczki o tematyce świątecznej Wydawnictwa Daniel Sikorski “Gwiazda trzejkrólowa w lesie” oraz “Gwiazdka choinkowe świeczki”. Są to krótkie, kolorowe i rymowane książeczki idealne do zabrania w podróż.

ĆWICZYMY KREATYWNOŚĆ

WYJĄTKOWY LIST DO ŚW. MIKOŁAJA

“Wzruszający list do Świętego Mikołaja od dziecka w formie PDF – magiczny sposób, aby Twoje dziecko napisało o swoich marzeniach” – to fragment opisu listu do Świętego Mikołaja, który stworzony został przez Beatę ZAJRZYJ DO GALERII BAJEK – KLIK. Galeria Bajek pisze i wydaje piękne personalizowane bajki. Miałyśmy już przyjemność tworzyć takie listy z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Taty.

“List do Świętego Mikołaja” jest wyjątkowy, ponieważ poza oczywistą listą prezentów dziecko może w nim zostawić własne rysunki, a całość będzie tworzyć jedną opowieść – od dziecka dla Mikołaja. Jeśli chcecie przy pisaniu listu wprowadzić się w wyjątkowy świąteczny nastrój, pobudzić wyobraźnię, a do tego otrzymać odpowiedź od Świętego w pakiecie, to jest coś dla Was. Oczywiście zostawiam tutaj link do sklepu, gdzie znajdziesz więcej szczegółów:

Pewnie zastanawiasz się gdzie się podziały zabawy typowo sensoryczne. Nie martw się, będą. przygotuję z nimi osobny wpis, bo szykuję małą niespodziankę.

Jeden komentarz do ŚWIĄTECZNE POMYSŁY NA ZABAWY

Dodaj komentarz