ULEPIMY DZIŚ BAŁWANA…

W ten poniedziałek, 17.01 w województwach kujawsko – pomorskim (czyli moim), lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim rozpoczęły się ferie zimowe. W większości regionów wypoczynek wystartował z przytupem, ponieważ były burze, wichury i niestety straty… Do tego za oknem śniegu jak na lekarstwo, a my (jak mam nadzieję wiesz!) od poniedziałku działamy z akcją na cały okres ferii zimowych #FERIEKREATYWNIEJ – KLIK PO SZCZEGÓŁY, w temacie NA ZEWNĄTRZ.

Mam nadzieję, że Ty i Twoja rodzina cieszycie się dobrym zdrowiem oraz nie macie tej “przymusowej przyjemności” #zostańwdomu, jednak jeżeli z jakichś powodów nie możecie bawić się z nami na zewnątrz, w tym wpisie znajdziesz listę inspiracji jak stworzyć bałwanka w domowym zaciszu. Co więcej z rzeczy, które prawdopodobnie masz pod ręką. Listę stworzyłam wspólnie z Sylwią, drugą (bardziej zorganizowaną) połówką akcji #feriekreatywniej.

Zebrałyśmy specjalnie dla Ciebie aż 20 pomysłów, zapraszam!

BAŁWANKI PLASTYCZNIE

POMYSŁY PRZYBYLSKA TWORZY

Obie moje dziewczynki zdecydowanie lubią “mazać” klejem. Helusia ma niedawno skończone dwa lata i chociaż, dzięki starszej siostrze, potrafi dużo, to przy aktywnościach wymagających użycia kleju nie potrafi sobie odmówić nacierania się nim oraz wszystkiego wokół. Zuzia natomiast, jeśli chodzi o prace plastyczne, od niedawna zaczęła rysować konkretne kształty, a przy pracy z klejem jest bardzo dokładna i staranna. Nie jest łatwo za każdym razem pogodzić w zabawie ich dwa bardzo różniące się od siebie charaktery, ale przy aktywnościach plastycznych panuje zgoda. Nie zdziwi Cię na pewno to, że związku z tym, zdecydowanie chętnie po nie sięgam.

Dziś chcę pokazać Ci nasze dwie ostatnie prace plastyczne z bałwankami. Pierwsza propozycja to jedna z najprostszych i niemal automatycznie przychodząca na myśl – bałwanki z płatków kosmetycznych. Wykonanie ich jest banalnie proste, więc śmiało możesz próbować z maluchem.

Druga moja propozycja to bałwanki wyklejane na folii samoprzylepnej. Myślę, że masz świadomość tego, jak wiele dobra niosą za sobą zajęcia plastyczne. Nie tylko pobudzają wyobraźnię, kształtują poczucie estetyki, ale także rozwijają zdolności manualne oraz ćwiczą koordynację. Dodatkowo dostarczają solidną dawkę doświadczeń sensorycznych. Pracujemy tutaj głównie z wzrokiem i dotykiem. A piszę o tym dlatego, ponieważ ten bałwanek to była Heli pierwsza styczność z folią samoprzylepną. Wyobraź sobie jej zadziwienie. Przez dłuższą chwilę badała właściwości podłoża. W tym czasie Zuzia tworzyła swojego bałwanka. Do wypełnienia przygotowałam kulki z waty oraz bibuły.

Nie mogę też nie wspomnieć o dwóch pomysłach na bałwanki, które znaleźli subskrybenci ACOTO BOX. Dlaczego nie mogę? Ponieważ sama zaproponowałam takie aktywności, zrobiłam zdjęcia, a także napisałam do nich instrukcje. Jeśli nie wiesz co to ten wspomniany box, to w telegraficznym skrócie jest to wypożyczalnia zabawek, w której co miesiąc znajdziesz wartościowe zabawki, książki oraz propozycję i materiały do zabawy sensorycznej. Po miesiącu box odsyłasz i dostajesz nowy, za każdym razem lepszy! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zostawiam link – ACOTO BOX – dowiedz się więcej. Natomiast wracając do bałwankowych aktywności to dla maluchów – woreczek sensoryczny, a dla starszych – bałwanek stempelkowy.

BAŁWANKI OD MĄDRASÓW

PROPOZYCJE SYLWII @ASYMADRASY

Sylwia prowadzi na Instagramie profil ASYMADRASY – KLIK. O sobie pisze tak: “Jestem mamą energicznego chłopca i uwielbiam tworzyć. Przez kilka lat pracowałam z dziećmi. Zawsze z przyjemnością przygotowywałam dla nich gry, zabawy oraz karty pracy. Ogromną radość sprawiało mi obserwowanie jak budzą w nich ciekawość. Będąc już mamą postanowiłam stworzyć Mądrasy, miejsce w którym można znaleźć pomysły na zabawę, zadania i karty pracy dla dzieci, niezależnie od ich wieku, zainteresowań i potrzeb. Tak, aby nauka stała się przyjemna, a pokonywanie trudności nieco łatwiejszym”. Sylwia prowadzi także swoja stronę www i sklep – IDŹ DO STRONY.

Dla mnie to wielka przyjemność współpracować z tak twórczą mamą. Zobacz poniżej jakie bałwanowe aktywności proponuje Sylwia.

LISTA POMYSŁÓW

20 PROPOZYCJI NA BAŁWANKI W DOMU

Na koniec lista. Poniżej znajdziesz aż 20 pomysłów na zabawy z bałwankami w domu.

 • wyszukiwanie zdjęć i ilustracji bałwanków w książkach/albumach,
 • bałwanki z wacików,
 • tworzenie cieni w kształcie bałwanka,
 • stempelki z rolek po papierze lub ręcznikach (pomaluj krawędź farbą i odciśnij na kartce),
 • bałwanek sensoryczny w woreczku strunowym,
 • stempelki z pomponików,
 • wyklejany na folii samoprzylepnej bibułą lub watą,
 • musujące bałwanki z sody,
 • wysypywanka z kartonu (kształt zależy od Twojej wyobraźni),
 • stempelki z gąbki,
 • bałwanek z całej rolki,
 • bałwanek z rolki pociętej na kręgi,
 • bałwanek z pudełka po jogurcie (użyj różnych kształtów i spróbuj zrobić matrioszkę),
 • z papierowych talerzyków,
 • z papilotek do babeczek,
 • z wyciętych kółek,
 • zabawa w przyczep bałwankowi nos (z zakrytymi oczami),
 • układanka lewopółkulowa (odtwarzanie sekwencji kolorowych guzików bałwanka),
 • bałwanek z domowego śniegu (listę przepisów znajdziesz TUTAJ),
 • z masy solnej.

Jestem bardzo ciekawa, które z tych pomysłów wypróbujecie oraz które już macie przetestowane.

Daj znać tutaj w komentarzu lub napisz do mnie na Instagramie!

Dodaj komentarz